Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

esmaspäev, 10. oktoober 2022

Euroopa Liidus muutub USB-C laadimispesa kasutamine kohustuslikuks

2024. aasta sügisest peavad kõik kantavad elektroonikaseadmed kasutama laadimiseks standardset pesa.

USB-C laadimispesa Euroopa Liidu tähtede taustal

Ühisele laadimisstandardile ülemineku ettepaneku tegi Euroopa Komisjon eelmise aasta suvel, ning juunis kinnitasid oma toetuse kõik liikmesriigid. Nüüd läbis ettepanek hääletuse ja võeti ülekaaluka enamusega vastu.

Alates 2024 a. lõpust peavad kõik Euroopa Liidu liikmesriikides müüdavad kuni 100 W võimsusega mobiilsed elektroonikaseadmed, nagu telefonid, tahvelarvutid, e-lugerid, kõrvaklapid, kaasaskantavad kõlarid jne. kasutama USB-C laadimispea. Sülearvutitele laieneb uus regulatsioon  2026. aasta kevadest. Need sülearvutid, mis tarbivad enam kui 100 W võimsust, jäävad aga uue regulatsiooni alt välja.

Määruse eesmärk on vähendada e-jäätmeid, lubades inimestel kasutada olemasolevaid laadijaid uute seadmete toiteks. Samuti on see ette nähtud tehnoloogilise "lukustuse" kõrvaldamiseks, mis hoiab kasutajad seotud ühe tootja patenteeritud lahendustega. Regualtsioon seab ootused ka kiire laadimise toele - seadmed peavad pakkuma vähemalt 18 W laadimisvõimsust ning järgima USB-C Power Delivery standardit.

Muudatus mõjutab peamiselt Apple’i tooteid, eelkõige iPhone’i. Samas liiguvad juba pikemat aega kuulujutud, et Apple kavatseb juba järgmisel aastal iPhone’i USB-C standardile üle viia. See oleks loogiline käik, kuna praegu kasutatav Lightning pesa on ajale jalgu jäänud ning enamik teisi Apple’i tooteid, nagu iPadid ja MacBookid kasutavad juba praegu USB-C pesa. Teiseks mõjutab see regulatsioon tavaliselt väga aeglaselt muudatusi tegevat autotarvikute turgu. Nii on ka praegu suur osa pardakaameratest ja naviseadmetest varustatud isegi mitte Micro USB, vaid lausa väga vana Mini USB pesaga. Selliste vananenud lahenduste kasutamine saab nüüd lõpu.

Veidi valmistab muret aga uue regulatsiooni mõju innovatsioonile. Kuna laadimisstandard on rangelt paigas, tuleb ka enne uute ja paremate lahenduste kasutusele võtmist läbida pikk ja keeruline regulatsiooni uuendamise bürokraatlik protsess. Samuti ei reguleeri see regulatsioon juhtmevaba laadimist. Mis tähendab, et ühtse ja laia toetusega juhtmevaba laadimise standardi loomine võtab ilmselt veel pikalt aega.