Klienditeenindus 651 2222

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid
Telefon (E-P 9-21):   651 2222
Kohustuslik väli

Antud funktsionaalsuse kasutamiseks on vajalik küpsistega nõustumine

kolmapäev, 17. november 2021

Ulmefilmist meie taskusse - volditavate telefonide aeg on käes.

Kui sa hoiad käes Samsungi uusi volditavaid telefone, tekib tunne, nagu oleksid ulmefilmi sattunud.


Kui paari aasta tagused esimesed katsetused tegid ettevaatlikuks, siis nüüd on käes aeg, kus julgen kindlalt öelda, et volditava ekraaniga telefoni on pöördumatult jõudnud tavaellu. Nii olemegi jõudnud ajastusse, kus ulmelised volditavad telefonid on meie saamas meie igapäevasteks kaaslasteks.

Volditavaid telefone on Samsung ja mõned konkurendid teinud nüüd juba 3 aastat. Mis on muutunud, et nüüd saab väita et volditavate telefonide aeg on saabunud? Siin on päris mitu head põhjust.

Seni on kõik volditavad telefonid olnud väga kallid. Samal ajal on nende ostjad pidanud tegema omajagu kompromisse. Näiteks on volditavad ekraanid olnud üsna õrnad ja nõudnud väga hoolikat kohtlemist. Selle aasta mudelitel kasutab Samsung uut ekraanikatise materjali, mis on kuni 80% tugevam ja sõrmega liikumine on sellel palju mugavam. Samuti on mõlemad telefonid nüüd täielikult veekindlad. Tolmukindlust küll ei ole, oleks ilmselt ka liiast seda volditavalt telefonilt oodata, aga hinge kaval disain on selline, et tolmukübemeid sealt siiski kuigi palju läbi ei pääse. Ekraani keskel olev volt on ka uutel mudelitel nähtav, kuid reaalses kasutamises see tegelikult ei häiri.

Galaxy Flip tegi nii mõndagi õigesti juba esimesel korral. Vertikaalselt volditav ekraan, mis teeb tavalisest üsna suure ekraaniga telefonist pisikese, ka väga väiksesse taskusse mahtuva, on kordades praktilisem ja enamikule meist reaalsele probleemile lahendust pakkuv kompromiss. Tahaksime me ju kõik võimalikult suure ekraaniga telefoni, mis samas võimalikult vähe ruumi võtab. Just siin on selline volditav disain ainus reaalne lahendus.Esimese Flipi edu takistasid aga mõned olulised puudused. Hind oli kallis, välimine ekraan oli väga pisike, mis tegi selle üsna kasutuks, sisemisel ekraanil olev kaitsekile takistas sõrmel korralikult libisemast. Ainsa konkurendi Motorola sarnast telefoni kummitaid aga teistsugused mured, kuigi nende Rarz’i välimine ekraan oli suur ja kasulik ning osa ekraanist liikus sulgedes korpuse ääre taha, mis tegi voldi väiksemaks. See aga tähendas kohe et telefoni alumises ääres oli suur väljaulatuva äärega osa, mis avatuna kasutamis üsna korralikult segas. Samuti kannatas tugevalt töökindlus. Uus Flip3 parandab aga pea kõik eelmise versiooni vead. Hind on palju mõistlikum 1049€, mis viib meid samasse hinnaklassi teiste tipptelefonidega. Ka telefonil kõhus peituv on täiesti tipptasemel: Qualcommi Snapdragon 888 protsessor, 8GM muutmälu ja 128GB salvestusmälu ning 120Hz värskendussagedusega sujuv sisemine ekraan. Loomulikult ei saa mainimata jätta ka Samsungi tipptasemel kaamerat. Erinevaid kaameraid on küll vähem kui mõnel tavapärasel mudelil, aga pildikvaliteedis kompromisse ei tehta.


Tõsi, 999 oleks olnud ilus maagiline number, aga teades kuidas telefonide hinnad aja jooksul langevad, näeme ilmselt veel enne jõule näeme poodides ka uuel Flipil kolmekohalise numbriga hinnasilti. aitab Flip3 veelgi taskukohasemaks teha Samsungi poolt pakutav võimalus uue telefoni ostmisel vana tagastada ja saada uue vana telefoni väärtuse võrra soodsamalt.Ka Flipi “suur vend” Galaxy Fold3 on teinud hüppe edasi ja lisanud mitmeid olulisi uuendusi. Nii on ka Fold 3 nüüd veekindel, ja sisemise ekraani kaitsekile on samast, palju paremast materjalist. Lisaks on väline ekraan nüüd samuti väga sujuva 120 Hz värskendussagedusega, varem oli see omadus vaid sisemisel ekraanil. Sisemisel ekraanil kasutatakse aga täiesti uut ekraani taha peidetud selfikaamerat. Muidugi on hoolega vaadates kaamerat läbi ekraani näha, ning selline lahendus on samsungi sundinud kasutama mmadalama resolutsiooniga kaamerat, kuid see tundub mõistlik kompromiss, arvestades et suure sisemise ekraani kasutamine on nii hoopis parem.

Kõige suuremaks muudatuseks on aga Note seeriast tuttava S-Peni tugi. Kuna Samsung ei toonud sel aastal välja uut Note mudeleit, ning plaanib selgelt selle seeria just volditavate mudelitega asendada, siis kõige olulisem uuendus on kindlasti S-peni tugi. Kuna volditav ekraan on tavalisest õrnem, tegi Samsung just Foldi jaoks spetsiaalse pehme ja liikuva otsaga pliiatsi.

Loomulikult on selline üsna suur ja lahti volditult väiksemaks tahvelarvutiks muutuv, 1799-eurose hinna juures väga kallis telefon mõeldud neile, kes oma töös just sellist seadet vajavad ja kindlasti ka neile, kes tunnevad et neile on oluline kasutada alati seda kõige-kõigemat tehnika viimast sõna. Seepärast jääb Galaxy Fold seeria ilmselt alati tipptasemel nišitooteks, Flip on aga just see telefon, mis toob volditavad seadmed tavakasutusse ja mida paljud meist oma taskus kandma hakkavad.

Loomulikult ei ole Samsung siin üksi, lisaks eelpool mainitud Motorolale on mitu volditavat telefoni tootevalikus ka Huaweil, enamik teise Androidiga telefonide tootjaid plaanivad oma versioonid peagi turule tuua. Kindlasti on see vaid aja küsimus, kui näeme ka Apple volditavat telefoni, see hetk on aga veel mõne aasta kaugusel. Seni saame aga kasutada teiste tootjate ulmeliselt ägedaid volditavaid telefone, kindlas teadmises et hinnas, omadustes ja kvaliteedis enam kompromisse tegema ei pea.

Autor: Meelis Väljamäe