Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

kolmapäev, 20. september 2023

Kuidas valida sobivat mänguri monitori?

Anname ülevaate, mida monitori ostul vaadata ja kuidas leida enda jaoks parim mänguri monitor.

Mees vaatab monitori ja mängib arvutimängu


Kui sulle meeldib arvutimänge mängida ja soovid tõsta oma mänguelamuse järgmisele tasemele, siis on õige monitori valik kriitilise tähtsusega.

Kuigi paljud arvuti monitorid on suurepärased igapäevaste kodu- ja kontoritööde jaoks, on mänguri monitorid  loodud spetsiaalselt mängimiseks. Need pakuvad kiiremat värskendussagedust (Hz), reaktsiooniaega ning tihti ka täpsemat värviedastust.

Järgnevalt toome välja peamised omadused, mida võiksid teada enne mängumonitori ostmist. Lisaks toome välja meiepoolsed populaarsed mänguri monitorid.

5 küsimust, mida tasuks endalt küsida enne mängumonitori ostmistKuidas valida mänguri monitori?

Kuvari valimisel on mitmeid olulisi kriteeriume, mida tuleks jälgida. Järgnevalt toome välja kõige olulisemad.

Värskendussagedus

Värskendussagedus on üks kõige olulisemaid kriteeriume mänguri monitori valikul. See näitab, kui tihti ja kiiresti ekraanipilti värskendatakse. Mida suurem on hertside (Hz) arv, seda rohkem värskendatakse ekraani iga sekund. See tagab mängukogemuse, kus pole hägusust ega viivitusi, isegi kiirete liikumiste korral.

Enamik mängumonitore pakub värskendussagedust vahemikus 60 Hz kuni 360 Hz. Sujuvamaks mängukogemuseks on soovitav valida monitor, mille värskendussagedus on vähemalt 120 Hz kuni 165 Hz ja enam.

Reaktsiooniaeg

Monitori reaktsiooniaeg on samuti oluline kriteerium, eriti kiirete ja detailirikaste mängude puhul. Kiiresti liikuvate objektide hägustumine võib mängukogemust oluliselt mõjutada. Mida lühem on reaktsiooniaeg, seda kiiremini ja täpsemini suudab ekraan värve muuta, tagades sujuvama pildiedastuse.

Enamikel mängumonitoridel on reaktsiooniaeg vahemikus 1 kuni 6 ms. Parima ja sujuvama mängukogemuse saamiseks on soovitav valida monitor, mille reaktsiooniaeg on 1 ms või vähem..

Resolutsioon ja ekraani suurus

Monitori resolutsiooni mõõdetakse pikslites. Mida rohkem on monitoril piksleid, seda teravamat pilti see edastab. Kõrgem resolutsioon pakub selgemat ja detailirohkemat pildiedastust, tagades sujuva mängukogemuse. Kõrge resolutsioon tähendab, et näed mängu detaile, tekste, tekstuuri palju selgemalt.

Parima mängukogemuse saamiseks mängib rolli ka ekraani suurus. Suurem ekraan võimaldab näha rohkemaid detaile. Kui kõrge eraldusvõime on oluline detailide ja teravuse jaoks, võimaldab suurem ekraan näha seda detaili just sulle paremini nähtavas ja mugavamas suuruses.

Näiteks 27- tolline monitor, millel on eraldusvõime 1440p (3440x1440) näitab palju rohkem detaile kui samas suuruses monitor, mille eraldusvõime on 1080p (1920x1080).

Ekraani tehnoloogia

Mänguri monitoridel on erinevad ekraanitehnoloogiad nagu TN, VA, IPS LCD ja OLED. Igal ekraani tehnoloogial on oma plussid ja miinused. Ekraani tehnoloogia mõjutab otseselt ekraani värviedastust, kontrastsust, vaatenurka ja muid omadusi.

TN tehnoloogiat kasutavad monitorid pakuvad soodsama hinnaga head reaktsiooniaega ja värskendussagedust, kuid nende värviedastus ja piiratud vaatenurk ei ole kõige paremad.

VA tehnoloogiat kasutavad monitorid pakuvad head kontrastsust ja laia nurka, kuid aeglasemat reaktsiooniaega kui TN-paneelidel.

IPS tehnoloogia pakub hea hinna eest parimaid omadusi, mistõttu peetakse seda üheks populaarseimaks valikuks. IPS LCD monitoride vaatenurk on väga lai ja värvide täpsus erinevate nurkade alt ei muutu. Ideaalne filmide vaatamiseks ja mänguritele, kes otsivad kompromissi TN ja IPS vahel.

OLED tehnoloogia on mängimise jaoks ideaalne, kuna pakub erakordset värvitäpsust ja kontrastsust. Selle eeliseks on ka laiad vaatenurgad ning muljetavaldav reaktsiooniaeg. Miinuseks aga kõrgem hind.

Millist tehnoloogiat eelistada sõltub juba vajadusest ja eelarvest. Kui otsid kiiret reaktsiooniaega ja madalat hinda, võib TN olla hea valik. Kui aga soovid kõrgemat värvikvaliteeti ja oled valmis maksma kõrgemat hinda, siis IPS või OLED on parim valik.

Nõgusa- või lameekraaniga monitor?

Kas valida mängimiseks nõgus- või lameekraan sõltub iga inimese eelistusest. Nõgusa ekraaniga näed kogu ekraani äärest ääreni ning see on silmast igas nurgas samal vaatekaugusel. Nii ei pea sa kõikide ekraani nurkade jälgimiseks pidevalt silmi ega kaela liigutama.

Nõgus ekraan on üldjuhul soovitav 27-tolli ja suuremate monitoride puhul. Kui sa kavatsed monitorist istuda kaugemal, siis on soovitav valida lameda ekraaniga monitor. Kui lähemal, siis nõgusa ekraaniga monitor võib pakkuda tõelise mänguelamuse.

Mänguri monitori hind

Ekraani tehnoloogia, suurus ja funktsionaalsused määravad mänguri monitori hinna. Üldiselt võib mänguri monitoride hinnaklassi jagada järgmiselt:
  • Algtase ehk soodsama hinnaklassi monitorid kuni 300 €. Samsung Odyssey G5 on üks populaarseimaid monitore nendele, kes soovivad taskukohast monitori ilma oluliste järeleandmisteta kvaliteedis.
  • Keskmine tase ehk keskmise hinnaklassi monitorid 300-700 €. 32-tollise Samsung Odyssey G7 monitori puhul on mõeldud igale pisidetailile, UHD-eraldusvõime, IPS-paneel ja HDR400 tagab suurepärase värvikvaliteedi ja laia vaatamisala. 144 Hz värskendussagedus ja 1 ms reaktsiooniaeg kaotavad viivitused ja ghosting`u ning tagavad sujuva ning kvaliteetse mängukogemuse. Ideaalne valik nõudlikumale mängurile.
  • Profitase ehk kallima hinnaklassi monitorid üle 700 €. Profitaseme mänguri monitoridest paistab silma 34-tolline nõgus Samsung Odyssey OLED G8 monitor, mis on uskumatu 0,1 ms reaktsiooniaja ja 175 Hz värskendussagedusega. Parima kvaliteedi tagab Neo Quantum protsessor, mis analüüsib ja optimeerib OLED-paneeli iga kaadrit. Värvid, varjud ja kontrastid moodustavad kogu aeg suurepärase pildi.

Lõppkokkuvõttes on kõige olulisem teha teadlik otsus lähtuvalt oma vajadusest ja eelarvest. Enne ostu tasub uurida erinevaid mudeleid ja lugeda arvustusi. Tutvu meie laia valiku mänguri monitoridega.