Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

esmaspäev, 14. august 2023

Milline sülearvuti lapsele valida?

Nõuanded ja soovitused, kuidas valida lapse esimene sülearvuti.

Laps istub lauataga ja teeb videokõne sülearvutiga


Plaanid osta lapsele tema esimese sülearvuti, kuid pole kindel, kust alustada? Ideaalne arvuti peaks olema vastupidav, kerge kaasaskantav, sobilik koolitöödeks ning pakkuma ka meelelahutusvõimalusi, seda kõike soodsa hinnaga.

Selles artiklis anname nõu, milliseid peamisi omadusi peaksid sülearvuti valimisel vaatama, et teha teadlik otsus.

Sülearvuti kasutamise eesmärk

Enne sülearvuti soetamist on oluline mõista selle peamist kasutusotstarvet. Kui lapse vajadused piirduvad koolitööde, veebis surfamise ja lihtsamate esitluste loomisega, siis sobib talle ka vähem võimekas arvuti. Ent kui eesmärk on töötada graafikaga, videote monteerimisega või keerukamate programmidega, on mõistlik investeerida võimsamasse arvutisse.

Omadused

Otsingut alustades puutud kokku väga paljude arvuti tehniliste omadustega. Koolilapsele sülearvutit valides hinda neid peamisi omadusi:

Jõudlus ja võimekus

Parameetreid, mida jõudlust hinnates tähele panna on laias laastus kaks: protsessori mudel ja töömälu maht.

  • Protsessor (CPU): Nimetatakse ka sülearvuti „ajuks“. See määrab kui kiiresti ja efektiivselt suudab arvuti erinevaid programme käivitada. Koolitööde ja igapäevaste ülesannete jaoks nagu veebis surfamine, dokumentide loomine, sobib tavaliselt Intel Core i3 või i5 või nende AMD vasted nagu Ryzen 3 või 5. Mängude mängimiseks ja keerukamate rakenduste kasutamiseks on vajalik võimsam variant, nagu Intel Core i7 või i9 või Ryzen 7 või 9. Mängimiseks on oluline ka tugev graafikakaart.
  • Mälu (RAM): See näitab, kui palju ülesandeid suudab arvuti korraga hallata. Mida rohkem RAM-i, seda rohkem rakendusi ja veebilehti saab arvuti sujuvalt korraga avada. Koolitöödeks ning mõõdukas mahus mängude mängimiseks piisab enamasti 4-8GB RAM-ist, kuid soovitav on vähemalt 8GB RAM. Mängimiseks või graafiliselt intensiivsemateks ülesanneteks võiksite kaaluda 16GB RAM-i või rohkem, seda eriti graafiliselt nõudlikemate mängude puhul.

Salvestusmälu

Salvestusmälu ehk kõvaketas (SSD) näitab kui palju faile saate oma arvutisse salvestada.Turul domineerivad HDD- ja SDD-kõvakettad. SSD-d on kiiremad, kuid kallimad, samas HDD-mudelid pakuvad sama hinnaga rohkem mälu, kuid märkimisväärselt madalamat jõudlust. Kui koolilaps peab kasutama keerukamaid programme on mõistlik kiirusele keskenduda, tegeledes vaid rutiinsete ülesannetega võib talle valida ka mahukama mäluga seadme. 128GB või 256GB on koolitööde jaoks enamasti piisav, kuid mängude mängimiseks või suuremahuliste failidega töötamiseks võib vaja minna 512 GB või rohkem. Kuigi SSD maht ei mõjuta otseselt jõudlust, on suuremahulised SSD-d sageli pikema elueaga.

Arvuti ekraan

Sülearvuti ekraan on üks olulisemaid, mida kaaluda. IPS-ekraanid pakuvad laiemat vaatenurka ja paremat värviedastust kui TN-ekraanid. TN-paneeli kasuks räägib eelkõige hind ja parem kontrastsus hämaras, aga selle vaatenurk on kitsas ja kvaliteet muutub palju vaatenurga muutmisel. 12-14 tolline ekraan on ideaalne koolitööde kirjutamiseks, lugemiseks ning kaasas kandmiseks, samas 15-17 tolli on parem mängimiseks ja meelelahutuseks. Full HD (1080x1920 pikslit) on minimaalne soovitatav eraldusvõime.

Aku kestvus

Sülearvuti aku kestvus on oluline tegur, eriti kui on soov seda kõikjal kaasas kanda. Kooli- või tööülesannete täitmiseks peaks sülearvuti aku kestma vähemalt 6-8 tundi, et tagada päeva jooksul katkematu kasutamine ilma laadimiseta.

Acer Swift 1 14- tollise ekraaniga sülearvuti
Valides sülearvutit on oluline mõelda ka lapse tulevikuvajadustele. Kas on vaja arvutit, mis oleks võimalikult kompaktne ja kaasaskantav või hoopiski midagi suuremat ja statsionaarsemat. Tähelepanu tasub pöörata, et madal hind tähendab järeleandmist jõudluses ja kompaktsuses. Head kompromissi suuruse ja omaduste vahel pakub näiteks 14-tollise ekraaniga Acer Swift 3.

Kokkuvõtteks

Sülearvuti valik võib alguses tunduda keeruline, kuid teades, mida otsida, muutub see protsess palju lihtsamaks. Oluline on valida arvuti, mis vastab lapse vajadustele ja eelarvele. Põhikriteeriumid sülearvuti valimisel on:
  • Protsessor (CPU): Koolitööks sobivad Intel Core i3 või i5 või nende AMD vasted nagu Ryzen 3 või 5, mängimiseks Intel Core i7 või i9 või Ryzen 7 või 9.
  • Mälumaht (RAM): Koolitööks piisab 4-8GB RAM, mängimiseks on soovitatav 16GB RAM või rohkem.
  • Salvestusmälu (SSD): Koolitööks sobib 128-256GB, mängimiseks on vajalik 512GB või rohkem.
  • Graafikakaart: Koolitööks on integreeritud graafika enamasti piisav, mängimiseks NVIDIA GeForce GTX 1660 TI või parem tagab kvaliteetsema graafika.
  • Arvuti ekraan: Koolitööks on ideaalne 12-15-tolline ekraan, mängimiseks sobib paremini 15-17 tolli, eelistatavalt kõrgema värskendussagedusega.
  • Aku kestvus Koolipäeva jaoks peaks aku kestma vähemalt 6-8 tundi.

Lisaks on oluline hinnata ka sülearvuti kaalu, suurust ja korpuse vastupidavust. Korpuse vastupidavus kergematele põrutustele ja kriimustustele on eriti oluline neile, kes soovivad sülearvutit kõikjal kaasas kanda. Klaviatuuri ja puuteplaadi kvaliteet on samuti olulised, eriti kui arvutit kasutatakse pikka aega järjest. Klaviatuurist tunnetuse saamiseks oleks soovitav klahvidel tippida ning vaadata ka, milline on klahvide taustvalgustus.

Loodame, et sellest artiklist on sulle abi sobiva sülearvuti valimisel. Loe ka 9 parimat sülearvutit koolilapsele

Meie valikust leiad ka erinevaid lisatarvikuid nagu sülearvutikott, dokkimisjaam, mis võimaldab ühendada sülearvuti mitme välise ekraani, klaviatuuri, hiire või muu seadmega, kaitseümbriseid ja muid vajalikke tarvikuid.