Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

esmaspäev, 24. mai 2021

Nutitelefoni akut tuleks eluea pikendamiseks laadida tihemini ja korraga vähem

Meie kõigi taskus oleva nutiseadme kasulikkus sõltub sellest, kui kauaks jätkub tal akut.

Meie kõigi taskus oleva nutiseadme kasulikkus sõltub sellest, kui kauaks jätkub tal akut. Keskmine inimene teeb päeva jooksul mitu videokoosolekut, kuulab muusikat, teeb telefoniga tööd ja surfab internetis.

Kõik see nõuab akult head vastupidavust. Mobiiliakude puhul on levinum müüt see, et aku tuleb enne laadima panemist tühjaks lasta. Sellest on väga palju räägitud, et see reegel kehtis vanade pliiakude puhul ning praegu laialdaselt kasutuses olevate liitiumioonakude puhul pole vahet, millal telefon uuesti laadima panna. Tegelikult on siiski määrav, millal akut laadida. Parim aeg selleks on siis, kui telefonil on akut järel umbes 30% või rohkem.

Lühiajalised regulaarsed laadimised on aku elueale kasulikumad, sest need aitavad aku tööpinget hoida stabiilsena ning seeläbi selle eluiga pikendada. Selleks, et aku eest päeva jooksul hoolt kanda, võiksid näiteks juhtmevaba laadimist toetava telefoni omanikud kontorisse või koju töölauale soetada juhtmevaba laadija, kuhu peale oma seade aeg-ajalt asetada. Lühiajaline laadimine aitab vältida ka aku kuumenemist, mis on samuti üks tegur aku eluea lühenemisel. Seetõttu soovitavad spetsialistid võtta telefon laadimast kohe, kui aku on 100% täis laetud.
Paljud meist jätavad ööseks telefoni laadima. See aga tähendab, et telefon seisab laadija juhtme taga enne hommiku saabumist mitu tundi niisama. See jätab akule tundideks laadimispinge ja tekitab üleliigset soojust, mis mõlemad pärsivad aku eluiga Lisaks võib üleöö laadima jätmine põhjustada liitiumioonaku elektroodi kattumise metallilise liitiumiga, mis viib omakorda akutõrgeteni. Loomulikult ei tohiks magades telefoni laadida nii, et see on padja all, sest siis on ülekuumenemine kiire tulema. Parim temperatuurivahemik mobiiliakudele on 20-50 kraadi Celsiuse järgi.

Paljudel seadmetel on võimsad akud, mistõttu neid pole vajagi ööseks laadima panna. Näiteks on Samsungi populaarsel  Galaxy A52 nutitelefoni või volditava Galaxy Z Fold2 aku mahutavus 4500 mAh, Galaxy A72 telefonil aga lausa 5000 mAh. Piisab täiesti, kui enne magamaminekut laadidaneid pool tundi ning vajadusel hommikul uuesti laadima panna. Nii saab olla kindel, et aku kestab ja säilitab oma mahutavuse nii kaua kui võimalik.

Lisaks tasub vältida olukorda, kus ühest küljest aku laeb ning teisest küljest tühjeneb sama kiiresti. Näiteks ei tasu akut laadida mängimise või videote vaatamise ajal. Niinimetatud parasiitkoormused moonutavad laadimistsüklit ja võivad tekitada minilaadimistsükleid, kus ainult osa akuelementidest pidevalt täituvad ja tühjenevad. See moonutab üleüldist laadimispilti ning viib nende konkreetsete akuelementide enneaegse surmani, mis omakorda tähendab, et akul pole enam endist mahutavust.

Samuti tekitavad laadimise ajal mobiilse seadme koormamine akule tavapärasest suuremat pinget ja kuumust, mida tasuks vältida. Parim oleks telefon laadimise ajaks üldse välja lülitada, aga kuna tänases kiires maailmas pole see tihti võimalik, siis peaks laadimise ajal vältima rakenduste aktiivsust nii palju kui võimalik


Allikas: Samsung