Klienditeenindus 651 2222

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid
Telefon (E-P 9-21):   651 2222
Kohustuslik väli

neljapäev, 28. jaanuar 2021

Kärgvõrk vabastab juhtmetest

Meie ellu sigineb üha rohkem võrguühendust nõudvaid seadmeid. Mida teha et kodusest wifist nende kõigi jaoks jätkuks?Meie ellu sigineb üha rohkem võrguühendust nõudvaid seadmeid – nutikatest kodumasinatest ja ukselukust kuni wifi kaudu muusikat laadiva spordikellani, mängukonsoolist või iga pereliikme nutitelefonist rääkimata. Nii kipub ka kõige ägedamal, kappi peidetud ja suure hulga antennidega kurja ämblikku meenutaval ruuteril selleks jõudu väheks jääma. Mida teha?


Ootame, et kodu igas nurgas oleks hea kvaliteediga wifi, mis lugematu hulga seadmete kiuste oleks alati piisavalt kiire ega laseks ennast naabrite sama suurest hulgast võrguseadmetest häirida. Just seepärast on hakanud järjest suuremat populaarsust võitma nutikad mesh- ehk kärgruuterid, kus ühe suure ja tihti levi kehvemaks tegevasse kappi peidetud koleda, suure ja sarvedega karbi asemel on kaks-kolm üsna kena vidinat, mis eri ruumidesse paigaldatuna ja omavahel nutikalt suheldes katavad kogu majapidamise kvaliteetse ja kiire wifi-võrguga.

Sellise mitme pisikese „vidina“ kasutamise suurim eelis on vabadus paigutada need just sinna, kus hea kvaliteediga wifi-signaali on kõige rohkem tarvis. Nii välistab kodune kärgvõrk wifi-levisse „aukude“ tekkimise ning mure aeglase või olematu wifi-kiiruse pärast võib jääda minevikku.

Need uudsed seadmed pakuvad aga enamat kui lihtsalt muretult toimivat võrguühendust. Nii on kärgruuterite tootjad taibanud, et need, kes on senise võimalikult nähtamatuna kapis vedeleva ruuteri vahetanud moodsalt stiilse süsteemi vastu, saaksid ka näiteks lihtsalt äpist jälgida oma seadmete netikasutust või seada piiranguid laste veebis surfamisele, et kodutööd ei jääks tegemata.
Kärgvõrgu seadmeid müüakse nii ühekaupa kui ka kahe ja kolme seadmega komplektides.
Mitme seadmega komplekt valida, sõltub kasutatava ruumi suurusest. Väga pisikeses korteris võib piisata ka ühest, kuid parema signaali huvides võiks alati kasutada vähemalt kahe seadmega komplekti. Suuremates korterites ja majades tuleks aga kindlasti kasutada vähemalt kolme seadmega komplekti. Vajaduse korral saab kärgvõrku alati sama tootja lisamoodulitega täiendada.

Kärgvõrgu seadmete hinnad erinevad aga lausa mitu korda. Kallimad ruuterid on uuema ja märksa kiirema Wi-Fi 6 standardi toega. Lisaks on soodsamad mudelid kahe ja kallimad kolme kanaliga – soodsamad seadmed kasutavad omavahel „rääkimiseks“ sama kanalit, mis on kasutusel ka teiste seadmetele wifi-signaali jagamiseks. Kallimatel seadmetel on aga omavaheliseks suhtluseks eraldi kanal, tänu millele on ühendus kuni kaks korda kiirem.Tee oma praegusest ruuterist kärgvõrgu süda
Osa tootjaid arvestavad ka sellega, et paljudel on juba kodus igati korralik ruuter, millest jääb aga kodu iga nurga katmiseks väheks. Nii pakuvadki näiteks TP-Link ja Asus võimalust uuemale ruuterile osta juurde ühe lisaseadme või ka mitu, mis teevad senisest võrgust kärgvõrgu.

Vanema või hoopis teenusepakkuja poolt paigaldatud ruuteri signaali saab küll parandada eraldi lisatavate levilaiendajatega, kuid nende seadistamine on märksa keerulisem ja võrgu kvaliteet kehvem kui sellistel seadmetel, mis suudavad omavahel nutikalt kärgvõrgu luua. Tuleb lihtsalt jälgida, millised seadmed omavahel kärgvõrku luua oskavad. TP-Link’i nimetus sellisele lahendusele on „Onemesh“ ja Asusel „AiMesh“. Kärgvõrgu loomiseks sobivad ainult sama tootja seadmed, eri tootjate seadmeid omavahel ühendada ei saa.Uus WiFi 6 lubab korraga striimida mitut 4K-kvaliteedis filmi, mängida tipptasemel võrgumängu ja teha tööd kodukontoris samal ajal.
Kiirem ja nutikam WiFi 6
Aastatega on võimalused kõvasti arenenud ning praeguste seadmete kiirus ja kvaliteet on tohutult parem. Tootjad leppisid hiljuti kokku, et nimetavad wifi-seadmete põlvkondi lihtsate numbritega – nii on uusim ja parim standard Wi-Fi 6, vanem ja aeglasem aga Wi-Fi 5.
Uut arvutit või telefoni ostes ja eriti kärgruuterit valides on praegu kindlasti mõistlik valida Wi-Fi 6 toega seadmed. Uusimate seadmete põhiline eelis on suurem kiirus. Nii on Wi-Fi 6 seadmed eelmise põlvkonnaga võrreldes kuni 40% kiiremad. See tähendab, et terve pere saab muretult kasutada eri teenuseid ilma kiiruse pärast muretsemata. Nii saab korraga striimida mitut 4K-kvaliteedis filmi, mängida tipptasemel võrgumängu ja teha samal ajal tööd kodukontoris.

Teine hea omadus on mobiilsete seadmete aku parem kestvus. Uute seadmete nutikas voolukasutus tähendab, et sülearvuti või nutitelefoni aku kestab surfates kauem. Parem kvaliteet paljude seadmetega kohtades tähendab aga seda, et kortermajades, kus nii teil kui ka naabritel on väga palju võrku ühendatud seadeid, oskab Wi-Fi 6 palju paremini ära kasutada sellist „ülerahvastatud“ võrku, ilma et tekiks probleeme levi või kiirusega.

Kuigi tipptasemel kiirete võrgumängude jaoks on siiski kõige töökindlam ja kiirem lahendus juhtmega ühendus, on tänu kärgvõrgule ja Wi-Fi 6-le lõpuks ometi täitunud unistus sellest, et kodus oleksid kõik seadmed ühendatud hea kvaliteediga ja märkamatult töötavasse wifi-võrku ning võrgukaablite tubade vahel vedamise võime tänulikult minevikku jätta.