Klienditeenindus 651 2222

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid
Telefon (E-P 9-21):   651 2222
Kohustuslik väli

esmaspäev, 2. september 2019

Igaühe jaoks on kuskil arvuti

Sülearvutite kirjus valikus õige leidmine ei ole keeruline.Sülearvutite kirjus valikus õige tee leidmiseks mõtle läbi, milline arvutikasutaja oled ja mis on sinu jaoks kindlasti vajalik. 

Arvutite areng on teinud viimasel ajal suure hüppe ning 500–600 euroga saab praegu märgatavalt parema seadme kui kaks aastat tagasi. Paraku on hüppe teinud ka tarbitav sisu, alustades veebiuudistest ja lõpetades mängudega, mis eeldab arvutilt aina enam. Kui arvad, et kasutad vaid internetti ega vaja arvutilt erilist ressurssi, siis internet just mälumahtu tarbibki. Ootused tuleb läbi mõelda ka suurematel arvutikasutajatel. Alljärgnevalt soovitused kolmele sihtrühmale. 
Kui kasutad arvutit vähe ja sinu nõudmised on tagasihoidlikud

Ka siis, kui kasutad arvutit pigem vähe ja vaid lihtsateks toiminguteks, tasub investeerida veidi rohkem ja valida kauem teeniv arvuti. Arvestada võiks vähemalt 400 euroga, aga 600 euro eest leiab tavakasutaja juba vägagi arvestatava sülearvuti. Kui kasutad arvutit peamiselt kodus laua taga, pole määravad selle kaal ja aku kestvus. Küll ei ole mõttekas järeleandmisi teha põhilistes tehnilistes näitajates:

* Protsessor. Valida tasuks vähemalt Intel Core i5 või AMD Ryzen 5.
* Operatiivmälu. Vähemalt 8 GB. Sellest vähemaga võib hakata ajale jalgu jääma.
* Salvestusmälu. Viimase paari aasta suurim muutus on kindlasti see, et aastakümneid kasutusel olnud üsna aeglased, õrnad ja rasked pöörlevad kõvakettad on sülearvutites pea täielikult asendunud tohutult kiirema ja töökindlama SSD-mäluga. Samuti on korralikult langenud suurema mahuga SSD-de hinnatase. Nii võiks valida vähemalt 256 GB mahuga SSD. Tootjad pakuvad nüüd ka 512 GB SSD-ga arvutimudeleid pea sama hinnaga. Erinevalt vanemat tüüpi kõvakettast on SSD seda kiirem ja kestvam, mida suurema mahuga see on.
Ekraan. Selge ja kvaliteetse pildi nimel peaks see olema Full HD (1920x1080 pikslit), õnneks üldjuhul ongi.

Säärase arvutiga on hõlbus teha kõiki tavapäraseid toiminguid – surfata internetis, vaadata ja töödelda pilte ning videoid, kasutada kontoritarkvara jms. Küll aga ei saa mängida ressursimahukaid arvutimänge ning loota akule, mis kestab üle 6–8 tunni.

Millist kaubamärki eelistada? Kuna kõikide tuntumate tootjate ehk Lenovo, Asuse, Delli, Aceri ja HP sülearvutid on üsna sarnase kvaliteediga, ei ole nimi korpuse küljes määrava tähtsusega (kui sa ei ole just Apple’i toodete veendunud austaja). Küll aga on nende firmade konkreetsed mudelid juba taseme ja võimekuse poolest erinevad. Soe soovitus on mudeleid poes kohapeal võrrelda, katsuda ja hinnata.
See, kui kaua su sülearvuti sind rahuldab, sõltub paljuski tarbitavast sisust – kui ressurssi nõudvaks see ajas muutub. Moraalselt peaks sülearvuti kestma vähemalt viis aastat, füüsiliselt muidugi kauem, kui just midagi hullu ei juhtu.
Kui oled tudeng või teed tööd sageli kontorist eemal

Sobiliku arvuti leiab igale rahakotile – tudeng võib uhkesti hakkama saada ka 450-eurose kulutusega, kuid soodsamate mudelite puhul tuleb alati siin-seal kompromisse teha. Mahuka aku ja kerge kaaluga sülearvuti ostul peaks arvestama 800–1500 euroga.
Tõenäoliselt on sulle väga olulised sülearvuti kerge kaal ja kaua kestev aku. Neist saavadki arvuti valimisel põhilised argumendid. Protsessor, kõvaketas, mälu ja ekraan ei pruugi erineda kõige lihtsama kodukasutaja omadest.
Küll on sul soovi korral võimalik valida puutetundliku ja/või pööratava ekraaniga sülearvuti, näiteks HP Envy x360. Need omadused lisavad ekraanile pisut kaalu juurde, kuid on teinud viimaste aastate jooksul arengus märgatavaid edusamme. Üldiselt on puutetundlikud ekraanid mõõduga 12–14 tolli, ent leiab ka 15-tollise. Kui vajad suuremat monitori, kuid seda eraldi osta ei soovi, leidub ka 17-tollise ekraaniga sülearvuteid.
Kui kirjutad palju või kasutad arvutit sõna otseses mõttes sageli süles, proovi kindlasti enne ostu, kuidas klaviatuur sõrmede all tundub – see võib olla vägagi erineva kasutusmugavusega. Tootjad töötavad hoolega arvutite kasutusmugavuse nimel. Nii on näiteks tänapäevaste kergemate, aktiivseks mobiilseks kasutuseks mõeldud sülearvutite jahutus säärane, et jahutist väljuv kuum õhk ei puhu otse sülle või vastu käsi.
Mis puudutab kaalu, siis kõige kergemad sülearvutid kaaluvad lausa alla kilo. Hea aku kestab aga kuni 14 tundi, mis on pikkadel koolipäevadel või tööreisidel suureks abiks, seda muidugi mitte täiskoormusel.Kui mängid palju või töötad suuremahuliste programmide, fotode või videotega

Sinule kohase sülearvuti hind algab 800–900 eurost. Erinevalt tavapärasest sülearvutist on selles eraldiseisev videokaart. Arvuti on võimsam ja parema jahutusega, paraku seepärast ka raskem ja vähem kestva akuga. Kuna jõudlus on suur, sobib arvuti nii nõudlikule mängurile kui ka graafikatöötluseks või suurt võimsust nõudvate CAD/CAM-programmide kasutamiseks.
Ilmselt sõltuvad su arvutile esitatavad soovid üpris palju sellest, mida täpsemalt sellega teha kavatsed – kasutatav tarkvara dikteerib nõudmised ka riistvarale.
Tänapäevase video- või fototöötlusega tegelejatele tuleb kindlasti kasuks eriti detailne 4K resolutsiooniga ekraan, mängurile piisab enamasti tavalisest Full HD ekraanist. Küll aga tuleb mängides suureks kasuks järjest populaarsemaks muutuv ja viimasel ajal palju soodsamaks läinud kiire, 120 Hz või lausa 144 Hz värskendussagedusega ekraan.
Keskmisel ja ülivõimsal mänguarvutil on päris suur vahe. Kui ihkad ülihead pilti, detailsust ja kiirust, pead vaatama juba väga võimsa arvuti poole. Ühel hetkel tuleb muidugi ette mõistlikkuse piir. Teatud hinnast alates läheb võit võrreldes kulutatud rahaga üha väiksemaks. Küll aga tasub kaaluda 300–500 lisaeuro panustamist, et saada sama arvutiga mängida aasta-paar kauem.
Mängude areng on kiire ja mänguri vajadused muutuvad ajas kiiremini kui teistel arvutikasutajatel. Kindlasti maksab hoida silm peal eripakkumistel.

Millal eelistada lauaarvutit?

Peamiselt siis, kui on vajadus suurema võimsuse järele. Lauaarvutis on rohkem ruumi nii jahutusele kui ka mitmesugustele komponentidele. Kui teed tööd, mis eeldab kiiret ja võimekat arvutit, võib iga kokkuhoitud minut olla raha. Sama võimsuse juures on lauaarvuti ka soodsam kui sülearvuti.
Viimasel ajal on lauaarvutid muutunud väiksemaks ja ilusamaks ja neid ei tarvitse enam laua alla ära peita. Soovi korral võib klassikalise suure kasti asemel hankida väga väikese, lihtsalt lauanurgale või riiulisse mahtuva stiilse korpusega lauaarvuti. On ka sangaga kuubikukujulisi mudeleid, mida on mugav sõprade juurde võrgumängude mängimiseks kaasa võtta.
Kodukasutaja lauaarvuti hind algab 500 eurost, mänguril 800 eurost. Vaja on ka monitori – tänapäeval saab 24-tollise ekraani juba 100 euroga.


Mac või PC?

Siin on paljuski tegu isiklike eelistustega nii operatsioonisüsteemi, rakenduste valiku, kasutusmugavuse kui ka muude eripärade suhtes. Varem oli Apple kaugel ees oma toodete välimusega, nüüdseks on teised brändid järele jõudnud ja valmistavad samuti väga atraktiivse väljanägemisega ja eri värvitoonides arvuteid. Maciga kindlasti mööda ei pane. Peab vaid leppima, et sama hinna eest saab paremate tehniliste näitajatega PC. 

Mis on kontoritarkvara ostmine teenusena?

Tõenäoliselt oled harjunud kasutama mõnd MS Office’i paketi toodet: Outlook, Word, Excel, Powerpoint jm. Office’i pakett on võimalik välja osta või valida see teenusena, tasudes aastamaksu.
Kui valid teenuse, sisaldab see pidevaid uuendusi, mis muudavad programmide kasutamise lihtsamaks ja mugavamaks – pole vaja jääda vanade versioonide juurde. Alahinnata ei maksa ka Office 365 poolt pakutavat väga soodsat ja turvalist pilveruumi. Nii sisaldab näiteks Office 365 Home kuuele kasutajale uusimat Office’i versiooni ja igaühele ka terve terabaidi ruumi, kuhu saab turvaliselt varundada olulised dokumendid, pildid ja muusika. Lisaks pääsed neile ligi kõikjalt, kus iganes sa ka ei viibiks.