Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

esmaspäev, 2. mai 2022

Värvilise E-Ink ekraani uusim versioon viib meid täiuslikule tahvelarvutile lähemale

Palju rohkem värve ja kordades suurem kiirus annab lootust, et kvaliteetse värvilise ekraaniga e-lugerid ja ehk isegi tahvelarvutid on peagi müügil

E-ink gallery 3 ekraan

Päris paberile sarnased e-paber ekraanid on olnud erinevates e-lugerites olnud kasutusele pikki aastaid, ning nende kvaliteet on aja jooksul märgatavalt paremaks muutunud. Kui enamasti on sellistel ekraanidel olnud üks suur puudus – need on mustvalged. Mitmed tehnoloogiafirmad on püüdnud teha ka värvilisi versioone. Kõige paremaid tulemsui on siin saavutanud turuliider E-ink, kelle poolt toodetud värviline ekraan Kaleido on kasutusel ka näiteks PocetBook InkPad Color e-lugeris.

Nüüd tutvustas E-Ink värvilise ekraani uut põlvkonda. Kuigi see ei ole kaugeltki nii ilus kui OLED või mini- ja mikroLED ekraanid, on E Ink Gallery 3 kindlasti silma sama vähe väsitav kui mustvalge versioon. Gallery 3 ei ole küll nii kiire kui mustvalgetes e-lugerites leiduv E-Ink ekraan, kuid sellel on eelmiste versioonidega võrreldes mõned suurepärased uuendused, mis teevad uuest versioonist sellise värvilise ekraani, mida mõned suured tegijad nagu Amazon ka päriselt oma seadmes kasutada sooviks.

Kaleido oli E-Inki esimene värviline ekraan, millega seadmeid enamik meist osta sai. See põhineb traditsioonilisel mustvalgel E-Ink ekraanil, millele on paigutatud RGB pigmentidega värvifilter. Selline lähenemine lisab külll värvi, kuid selle nägemiseks peab luger olema kas tugeva valguse all või kasutama eredat taustvalgustust. Ka siis jäi valge veidi halliks. Resolutsioon oli samuti tagasihoidlik - mustvalge E-Ink ekraani eraldusvõime on terav 300 dpi, kuid Kaleido eraldusvõime on olenevalt versioonist vaid 100–150 dpi.

Näib aga, et Galley 3 parandab mõned Kaleido suurimad vead. 4096 värvi asemel suudab see kuvada üle 50 000 värvi ja seda 300 dpi resolutsiooniga. Pilkupüüdvate värvide jaoks ei tundu olevat vaja lisavalgust – kuigi E-Ink väidab, et Gallery 3-l on LED-valgustus. Tohutult on paranenud ka lehekülje vahetamise kiirus. Eelmisel versioonil võttis kogu lehe värskendamine aega 10 sekundit. Gallery 3 on see aega langenud vaid 1500 millisekundini (või 1,5 sekundini), kui on valitud kvaliteeti eelistav režiim kiiruse asemel. Kui aga kiirust eelistatakse kvaliteedile, väheneb see aeg 350 ms-ni.

See on suur põlvkondade vaheline hüpe. On selge, et E-Ink peab oma värskendussagedust järsult parandama, kui soovib konkureerida teiste tehnoloogiatega ekraanidega, mille värskendussagedus on 60 korda sekundis või rohkem. Ja see tähendab, et näeme värvilisi E-Ink ekraaniga tooteid, mis võistlevad OLED-i ja LCD-tehnoloogiaga. Arvestades, kui palju mugavam on E-Ink silmadele ja kui palju paremini see päikesevalguses toimib ning kui kaua see ühe laadimisega kestab, oleks E-Ink ekraaniga tahvelarvuti teoreetiliselt väga hea lahendus, kui lehe värskendamise tehnoloogia saab piisavalt kiireks. Ja ilmselt mõtleb seda ka E-Ink, olles avaldanud kaks demovideot. Üks neist näitab, et EGallery 3 ekraan avaneb nagu rullitavad OLED-ekraanid ja teine näitab, kuidas E-Ink ekraan paindub nagu volditava telefoni ekraan. E-Ink ei ole öelnud, millised tootjad panevad Gallery 3 tehnoloogial ekraani kasutama hakkavad, kuid sellised ettevõtted nagu Boox ja PocketBook on näidanud alati valmisolekut uuenduslikke tehnoloogiaid proovida. Ei oleks üldse üllatav, kui näeme aasta lõpuks mõnda E-Ink Gallery 3 ekraaniga seadet reaalselt müügil.