Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

pühapäev, 15. jaanuar 2023

Valgusteraapia vabastab talvemasendusest

Kui ärkad talvistel hommikutel tujukana või tunned pimedal ajal suuremat kurbust, on käes aeg heita oma päevadesse uut valgust.


Üldjuhul on talvehommikutel palju raskem ärgata kui suvel. Põhjust peame otsima loodusest: päikesevalgus juhib kaudselt unehormooni melatoniini tootmist, mis eraldub vereringesse ainult pimeduses. See hormoon ütleb organismile, millal on aeg magada.

Napi päikesevalgusega kuudel melatoniini tootmine suureneb ja keha on pidevalt magamisrežiimis. Piisava valguse puudumine häirib keha loomulikku elurütmi, mis mõjutab negatiivselt und, tuju ja mõtteprotsesse. Vähene valgus põhjustab ka valguspuudulikkuse sündroomi, mille tõttu on meil energiapuudus, tasakaalutus, kallal kurbus või isegi depressioon. Ehkki suure osa päevast veedame siseruumides kunstvalguses, ei suuda see korvata päikesevalguse puudust. Tavalampide kasutamise aeg ja eredus ei sobi lihtsalt keharütmide loomulikuks toimimiseks. Moodsa tehnika abil saab aga loodusest näpatud ideed enda heaks tööle panna ja keha valgusteraapiamasinatega „ära petta“.

Rohkem õnnehormoone 
Valgusteraapia suurendab õnnehormooni tootmist. Õigupoolest mõjutab päikesevalgus paljude hormoonide tootmist ja aju neurotransmittereid, millel on tähtis roll aktiivsuse ja enesetunde eest hoolitsemisel. Teisisõnu, kui pimedal ajal toodab keha liialt melatoniini ehk unehormooni ja liiga vähe seratoniini ehk õnnehormooni, siis valgusega saab selle protsessi vastupidiseks muuta, nii et ärgata on kergem, jõudu aktiivselt tegutseda jagub rohkem ning ka tuju on rõõmsam. Valgusteraapia jaoks kasutatakse valgusallikat, mille spekter sarnaneb vägagi suvevalgusega. Kui tavalambi tugevus on kuni 500 luksi, siis spetsiaalne valgusteraapialamp annab välja kuni 10 000 luksi, mis vastab üsna eredale päikesevalgusele. Nii saab kasutaja ka lühikese ajaga piisavalt valgust, et eelnimetatud sesoonseid tujukõikumisi ja tervisemuresid leevendada. 


Kuidas kasutada?
Paiguta lamp nii, et see oleks suunatud silmadele, kuid püsiks samas asendis, mis välistaks otse lampi vaatamise võimaluse. Istu lambist 10–40 cm kaugusele ja tegele oma tavapäraste tegevustega. Kuigi silmadele kõige kahjulikum UV-valgus on lampidest välja filtreeritud, ei ole pikalt eredasse valgusesse vaatamine siiski hea. Valgusteraapia toimib kõige paremini hommikuti, jäljendades päikese loomulikku liikumist. Teraapiasessioonid võivad kesta kümnest minutist paari tunnini ning seda kasvõi iga päev. Tulemused on tunda harilikult juba ühe nädala pärast, kuid sellega mõju ei lakka, vaid see kestab nädalaid. Valgusteraapial puuduvad negatiivsed kõrvalmõjud ning seda on kasutatud meeleolu ja tervise parandamiseks juba iidsetest aegadest.

Ärka koos päiksega!
Keegi ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kellele meeldib äratuskella järsu karjumise peale ärgata. See on kehale ebaloomulik, tõstab kiirelt stressihormooni ning on peamine hommikuse halva tuju põhjus. See inimvaenulikkus pole aga paratamatus! Valgusteraapialampide kõrval on olemas koidusimulaatorid ehk äratuslambid, mis töötavad kui äratuskell, kuid enne seda muudab masin toa järk-järgult valgemaks. Aeglaselt, kuni 30 minuti jooksul eredamaks muutuv mahe, tõusva päikesega sarnanev valgus aitab sujuvalt minna sügava une faasist kerge une faasi ning ärgata värske ja puhanuna. Kui valgus on saavutanud eredaima astme, kõlab helisignaal.