Klienditeenindus 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

esmaspäev, 13. märts 2023

Robottolmuimeja säästab väärtuslikku aega

Näiliselt omapäi tegutsevad robottolmuimejad pole ammu enam uudis. Nende masinate esimesed põlvkonnad tahavad juba pensionile minna, sest uued ja rohkemate võimalustega koduabilised on kohal.

Robottolmuimeja säästab aega ja hoiab kodu korras, kui inimesed ise pole kodus.

Euronicsi tootekoolitaja Eveli Johanson nendib, et robottolmuimejad on viimase viie aastaga ühed enim arenenud kodutehnikatooted. „Need masinad on tõesti nii targad ja täidavad soove sedavõrd kuulekalt, et roboti nimetus pole üldsegi liialdus,“ sõnab ta.

Üha vähem mudeleid on mehaaniliselt  juhitavad, suurem osa seadmeid töötab mobiilirakendusest juhituna. Koristusala kaardistamine, tööaja seadistamine, töö intensiivsuse määramine, funktsioonide kasutus ja kõik muu on nutiseadmest reguleeritav. See teeb robottolmuimeja kasutuse eriti tõhusaks ja paindlikuks.

Ilma äpita töötavad mudelid sobivad näiteks inimestele, kes nutimaailmas nii hästi ei orienteeru. Aga kui peres on neid, kes saavad oma lähedasi, vanemaid või vanavanemaid kodumasina seadistamisel aidata, võiks siiski kaaluda funktsionaalsema seadme ostmist. Mobiilirakendused on küll kohandatud Eesti kasutajatele, kuid need pole eestikeelsed.

Robottolmuimeja vajab enda kõrvale kiiret kaaslast

Robottolmuimeja ei asenda täielikult tava- või varstolmuimejat. Robot hoiab kodu korras siis, kui inimesed ise pole kodus. See annab mugavuse pärast väsitavat tööpäeva mitte koristamisele mõelda ning tagab kodus igapäevase tolmuvaba fooni. Robottolmuimeja säästab palju aega, mida saab palju mõttekamalt kasutada. Mõelda tasuks ka sellele, kui kodus peaks midagi ümber minema või põrandale ootamatult mustus tekkima – siis oleks ju tülikas hakata robotit seadistama.  Vaja on ka puhastusseadet, millega kohe korralagedus kõrvaldada.

Robottolmuimeja kõrval oleks ideaalne kasutada kiirelt töövalmis olevat juhtmevaba varstolmuimejat.  Aga asja ajavad sellistel juhtudel ära ka juhtmega koristusseadmed. Enne kui moodne isepuhastav koduabiline poest kaasa võtta, tuleks Johansoni hinnangul hinnata oma koduseid olusid. Põrandatüüp pole üldsegi oluline. Robotid töötavad igat tüüpi põrandatel, kui need pole just pikakarvalise vaibaga kaetud. Jah, vaibad on need, mida robotid pigem ei  armasta. Nad saavad hakkama küll madalamate ja karmikoeliste vaipadega, kuid pikkadesse narmastesse ja kõrgesse pehmesse vaipkattesse takerduvad nende töökad harjased kinni.  Kui kodus on sellised vaibad kusagil maas, on kaks võimalust: panna vaip roboti jaoks keelualasse või rullida see enne töö alustamist kokku. Keeluala kehtestamisega mudeli leiab näiteks Tefali toodete sarjast. Enamikul robotitel (nt Zaco, Samsung, Roomba, iRobot, Roborock) on see äpist määratav.

Robotid töötavad igat tüüpi põrandatel, kui need pole just pikakarvalise vaibaga kaetud.

Robottolmuimejad õpetavad kodus korda hoidma. Nendega saab üsna ruttu selgeks, et ühtki asja ei tohi jätta põrandale vedelema ega käepideme külge maani ulatuvalt rippuma. Eriti hästi söövad nad juhtmeid, väikeseid kõrvaklappe, vöid, paelu ja muud sarnast. Sussidki tuleks diivani alt kuhugi kõrgemale tõsta, sest muidu tuustib ta need laiali. Robottolmuimejate kõrgus enam eriti päevakorras pole, sest suurem osa tootjaid on arendanud need nii madalaks, et need mahuvad peaaegu iga diivani, tugitooli, voodi ja kapi alla. See on oluline, sest just nendesse kohtadesse poevad tolmurullid peitu ning inimesed ise tavatolmuimejatega kitsastesse ja pimedatesse kohtadesse koristama ei pääse.

Enne robottolmuimeja ostu võiks siiski majapidamises madalaima kapi- või diivanialuse üle mõõta, et hiljem ei tuleks halva üllatusena, kui koduabiline sinna alla ei mahu. Osal tootjatel, näiteks Samsungil ja Roombal, on pakkuda ka puhastusjaamaga mudeleid, mis teeb elu eriti lihtsaks. Tolm imetakse roboti paagist otse puhastusjaamas olevasse kotti.

Moppimine paneb i-le täpi

Kui koristamist vajab mitu korrust, ei tähenda see, et ostma peaks mitu robottolmuimejat või seda ühte ja ainsat nagu kass poegi tassima ja alati ümber seadistama. Zacol ja Tefalil on nüüd olemas ka sellised robottolmuimejate mudelid, mille töörežiimi saab salvestada kolm või neli eri korrust ning ilma jaama kaasa võtmata nad sobivale korrusele töötama viia.

Suur osa uue põlvkonna robottolmuimejatest on märgpuhastusega ehk moppivad. Moppimist ei pea aga tingimata alati kasutama. Märgpuhastusega mudelid jagunevadki kaheks. Ühed mopivad kuivpuhastusega üheaegselt, kui vastav käsk on antud, teistel tuleb moppimise tarvis seadmesse eraldi veepaak panna. Mõlemal juhul saab ise otsustada, kas soovitakse märgpuhastust või mitte. Puhastusega üheaegselt moppivaid roboteid pakuvad Tefal, Xiaomi, Ecovacs ja Roborock. Zaco robottolmuimeja eelis on suurem paak, mis võimaldab moppida suuremaid pindu.

Sageli kardetakse märgpuhastuse puhul, et põrand saab liiga märjaks või jääb libedaks. Moppimise niiskusaste on vastavalt põranda tüübile seadistatav ning tegelikult on mopp masina all enamasti vaevu niiske. Täpselt nii nagu ka tavalise põrandamopiga pindade puhastamisel ei minda ju põrandat küürima veest tilkuva mopiga. Edasi arendatud on ka mopi funktsiooni.

Tavapäraselt tuleb moppi masina all vahetada ja koristuse järel aeg-ajalt puhtaks pesta, kuid osa nüüdisaegseid mudeleid, nt Ecovacs Deebot X1 omni peseb ise mopi puhtaks. Jälle üks asi vähem meeles pidada ja üks töö vähem teha. Moppimise kasutegur robottolmuimeja funktsioonides on veelgi tõhusam koristus. Kui tavalised koristus harjased saavad jagu tavalisest prügist ja tolmust, siis mopp aitab kaasa eriti peene tolmu ja karvade eemaldamisele põrandalt. Eriti tõhus on see majapidamistes, kus on lemmikloomad, või neile, kel peres allergikud.

Pesurobotid võivad koristajad pensionile saata

Mopiga robottolmuimejatest mõned teevad isegi vibreerivat liigutust, jäljendades küürimist. Aga illusiooni, et robot suudab määrdunud ja plekkidega põranda täiesti puhtaks moppida, ei maksa siiski luua. Mopifunktsioonist on kasu põranda igapäevasel hooldusel, põranda pesemist see ei asenda. Kui aga moppida piisavalt sageli, ei peagi ehk lapiga nii tihti vehkima. Põrandapesu saab ette võtta alles siis, kui on näha, et tillukese koduabilise võimetest jääb vajaka.

Tegelikult on abilised olemas ka määrdunud põrandate küürimiseks, kuid need on täiesti eraldi seadmena müügil olevad pesurobotid. Neil on kaks veeanumat, üks puhta ja teine põrandalt tagasi imatud musta vee jaoks, ning rullikud, millega põrandat hõõruda ja pesta. Selliste masinatega saab pesta näiteks väikeste salongide või ooteruumide põrandaid, kus käiakse rohkem välisjalanõudes ja mis määrduvad rohkem. Kiidetud pesuroboti leiab näiteks Zaco toodete valikust. Kõik, mis usinalt töötab, paraku ka kulub ja vajab hooldust. Tõhusad puhastusabilised vajavad ka ise puhastamist. Põhiline viga, mida inimesed teevad, on see, et filter jäetakse puhastamata. Kui see on tolmu täis, siis kärssab mootor lihtsalt läbi.

Robot vajab hoolt

Siinkohal tulevad mängu nutirakendused, mis enamasti annavad märku, kui filter vajab puhastamist. Johansoni sõnul oleks mõistlik seda soovitust ka järgida. Tark on pilk peal hoida ka masina kesk ja küljeharjadel. Pikemad karvad ja juuksed rullivad end sinna kinni, aga kui harjad enam ringi ei käi, on masinal taas läbikõrbemise oht.

Robotitel on enamasti puhastusharjad komplektis kaasas. Ka roboti harjad võivad ära kuluda ning siis tuleks need uute vastu välja vahetada. Kui mõelda, millises keskkonnas robottolmuimeja töötab, on selge, et ka masin ise on enamasti tolmune. Seega ei teeks paha robot aeg-ajalt lapiga üle tõmmata, sest masina pinnale ladestuv tolm ja mustus katavad ka tööks vajalikke andureid ning need ei pruugi enam õigel ajal signaale edastada. Näiteks kui põhja all olev kukkumisandur on paksu tolmukorra all, ei pruugi robot enam aru saada, et põrand saab otsa, ja kukub trepist alla. Igal juhul on hea mõte poodi robot tolmuimejat ostma minnes kutsuda appi pädev müüja, kes oskab soovitada nõudmistele ja soovidele vastava koduabilise.

Brigita Korol tagasiside - kahe robottolmuimeja omanik

Tekst: Martiina Põder