Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

reede, 10. juuni 2022

Euroopa Liit muudab väiksematel elektroonikaseadmetel USB-C pesa kohustuslikuks

Alates 2024. aasta sügisest peavad kõik juhtmega laetavad vidinad kasutama ühist standardit.

USB-C laadija

Euroopa Liidu poliitikud jõudsid kokkuleppele uues seaduses, mis kohustab kõiki telefone, tahvelarvuteid, kaameraid, kõrvaklappe ja kaasaskantavaid mängukonsoole ning e-lugereid kasutama alates 2024. aasta sügisest laadimiseks USB-C pesa ja USB PD standardit. Sülearvutitele plaanitakse sama kohustus kehtestada hiljem.

Lisaks ühisele pesale püüab uus seadusandlus ühtlustada ka kiirlaadijate laadimiskiirusi. Praegu kasutavad mitmed Aasia telefonitootjad väga suurte laadimiskiiruste saavutamiseks ebastandardseid lahendusi. USB PD kasutamine kõikidel seadmetel tähendaks aga, et kiirlaadimine põhineb samadel alustel ning kõik laadijad on ühilduvad laia valiku seadmetega. Mitmed suurtootjad, nagu Google, Apple ja Samsung kasutavad juba praegu USB-C PD standardil laadijaid.

See muudatus puudutab kõige otsesemalt just Apple’i tulevikku, kuna iPhone kasutab seni Apple’i enda loodud Lightning pesa. Samas on ilmne, et uued juhised võeti Euroopa Liidu poolt vastu just siis, kui see on muutumas. Nimelt väidavad mitmed allikad, et Apple plaanib 2023. aasta iPhone'i mudelitel kasutada Lightningu asemel USB-C pesa. Apple’i teised tooted, nagu enamik iPade, MacBookid ja ka uuemad Beatsi kõrvaklapid kasutavad USB-C pesa juba praegu. Enamik teisi tootjaid on praeguseks USB-C standardile üle kolinud. Erandiks on vaid mõned väga odavad tooted, mille valmistemisel moodustab USB-C pesa hind oluliselt suurema protsendi kogukulust kui vanema ja odavana Mikro-USB kasutamine. Kuid kuna ka see hinnavahe on kiirelt kadumas, näeme peagi ka soodsama hinnaklassi toodete liikumist täielikult USB-C standardi kasutamisele.

Seadus ootab veel ELi parlamendi ja nõukogu poolset heakskiitu, kuid kuna kokkulepe on olemas, peetakse seda nüüd lihtsalt formaalsuseks. Seadus kohustab tootjaid ka mitte komplekteerima seadmeid laadijatega, ning müüma neid eraldi. Eesmärgiks on e-jäätmete vähendamine. Kuna ühise laadimisstandardi puhul saab erimevaid seadmeid laadida ühe laadijaga, võiks see vähemalt teoreetiliselt vähendada e-jäätmete teket tõesti märgatavalt.

Uus seadus ei reguleeri juhtmevaba laadimise standardeid. Kuigi juhtmevaba laadimise erinevate standardite osas on toimunud viimastel aastatel ühinemisi ja saavutatud veidi selgust, on ka seal veel omajagu erinevaid lähenemisi, mis mõjutavad kiirusi ja ühilduvust. See tähendab aga, laialt levinud ja kiiret juhtmevaba laadimist peame veel mõne aja ootama. Seni aga kasutame ühte laadijat, mis annab voolu kõigile meie tehnikavidinatele.