Mida põnevat toob algav tehnika-aasta?
Räägime suurtest tehnikauudistest, mida tutvustati aasta suurimal tehnikasündmusel CES 2021
kolmapäev, 12. veebruar 2020
Nõudepesumasinal peaks olema kindel koht igas kaasaegses kodus.
Nõudepesumasinal peaks olema kindel koht igas kaasaegses kodus. See suurepärane abiline vabastab Sind tüütutest tegevustest, vähendab tõhusalt veearvel olevat summat ja mis kõige tähtsam – säästetud väärtusliku aja saad pühendada kõige olulisemale - perele ja sõpradele.
Kuidas aga valida just Sinu vajadustega kõige paremini sobiv nõudepesumasin? Just selles aitavad selgusele jõuda järgnevad nõuanded:
Vali sobiv suurus ja tüüp
Nõudepesumasinad jagunevad mõõtmete ja mahutavuse järgi kolme kategooriasse:
• 45 cm laiused nõudepesumasinad – mahutavad kuni 10 nõudekomplekti.
• 60cm laiused nõudepesumasinad – mahutavad 12-15 nõudekomplekti.
• Lauapealsed nõudepesumasinad – mahutavad 6-8 nõudekomplekti.
Nõudepesumasina suuruse ja tüübi määrab pereliikmete arv ja köögi suurus. Võimalusel soovitame valida 60 cm laiuse mudeli, kuna need mahutavad rohkem, ning nendesse nõude asetamine on mugavam. 60 cm laiusega masinatel on mudelist sõltuvalt kas 2 või 3 sahtlit. Väiksematesse ruumidesse sobib aga just kitsam, 45 cm laiune seade. Juhul, kui köögis aga standardmõõtudega nõudepesumasina jaoks üldse vaba ruumi ei leidu, on nutikaks lahenduseks väike lauapealne masin.
Standardne nõudekomplekt, mille põhjal nõudepesumasina mahtuvust arvestatakse, koosneb järgnevast: praetaldrik, supitaldrik, magustoidutaldrik, joogiklaas, teetass ja alustass, nuga, kahvel, supilusikas, magustoidulusikas ja teelusikas.
Paigutusmeetodi järgi saab eristada kahte tüüpi nõudepesumasinaid: eraldiseisvad ja integreeritavad.
Eraldiseisvad masinad on viimistletud korpusega ja nende paigaldamiseks on tarvis vaid vee- ja kanalisatsioonitorustikku ning elektrit.
Integreeritav nõudepesumasin vajab lisaks ka sobiva mõõduga mööblit ning ust katvat mööbliplaati, mis paigaldatakse seadme esiküljele.
Integreeritavaid nõudepesumasinaid toodetakse kolme erineva lahendusega:
Täisintegreeritav masin paigutatakse täielikult mööblisse ja uksele kinnitatakse kogu ust kattev käepidemega mööbliplaat.
Esipaneeliga integreeritavad nõudepesumasinad paigaldatakse täielikult mööblisse, uksele kinnitatakse ust osaliselt kattev mööbliplaat, ning seadet juhitakse mööbliplaadi kohal asuvalt juhtpaneelilt.
Viimistletud uksega integreeritavad nõudepesumasinad paigutatakse samuti täielikult mööblisse, kuid neile on juba tehases kinnitatud viimistletud dekoratiivne esipaneel.
Veetarve keskmise pesutsükli kohta on toodud seadme energiamärgisel ja ei sõltu kuigi palju nõudepesumasina mahtuvusest. 45cm laiusega masinad tarbivad reeglina 9-10 liitrit vett pesutsükli kohta, 60cm laiusega masinad tarbivad aga enamasti 10-12 liitrit tsükli kohta. Lauapealsete nõudepesumasinate veetarve jääb aga 7-8 liitri piiresse. Arvutuste kohaselt kulub 12 nõudekomplekti käsitsi pesemisele ligikaudu 30 liitrit vett, ehk masinaga pestes kulutad lausa kolm korda vähem vett.
Tänapäevane nõudepesumasin ei ole külmikust palju valjem. Kaasaegsete nõudepesumasinate müratase jääb 41 ja 55 dB vahele. 6 dB võrra väiksem müratase tähendab, et seade on reaalselt kõrvaga kuulduvalt kuni lausa kaks korda vaiksem. Avatud köögiga korterites on kodumasinate võimalikult madal müratase kindlasti väga tähtis omadus.
Võrdluseks:
• Külmiku keskmine müratase on tänapäeval 35-43 dB.
• Pesumasina müratase tsentrifuugimisel ca 70 dB.
• Tolmuimeja müratase aga ca 70-75 dB.
Soodsamatel mudelitel on vaid põhifunktsioonid ning nende vee- ja energiatarve on enamasti veidi suurem. Kõrgema hinnaklassi mudelid on enamasti parema energiaklassi ja pesu- ning kuivatustulemusega. Samuti on nad tihti vaiksemad. Erinevusi võib aga märgata ka disainis ja detailides. Nii on kõrgema hinnaklassi masinatel rohkem lisavõimalusi, nende korvid on tihti reguleeritavad ja neisse nõude paigutamine on mugavam. Mugavust ja turvalisust tõstvate lisavõimalustena võib neilt masinatelt leida näiteks vee puhtuse anduri, mis reguleerib vee ja pesuvahendi kogust automaatselt vastavalt vajadusele ning vähendab nii pesuvahendi ja vee kulu.
Parimatele nõudepesumasinatele on lisatud aga ka mitmeid uuenduslikke omadusi, nagu näiteks spetsiaalsed pesemispiirkonnad väga määrdunud esemetele ja WiFi-ühendus. Koos kogu tehnikamaalilmaga liiguvad ka kodumasinad nutika ja ühendatud kodu lahenduste suunas. Nii saab näiteks Bosch Home Connect platvormil nõudepesumasinad ühendada võrku. Nii on nende seadmete töö eemalt jälgitav, ning nad on juhitavad kas nutitelefoni abil või lausa lihtsate häälkäsklustega.
Parimatel nõudepesumasinatel on kolm sahtlit. Ülemine sahtel on sellisel juhul mõeldud kahvlite, lusikate ja nugade tarbeks. Selline paigutus on väga mugav ja aitab säästa alumistes sahtlites ruumi suuremate nõude jaoks. Samuti saab horisontaalses sahtlis paiknevad nõud kergemini puhtaks kui korvis püstises asendis olles. Erinevatel tootjatel on lisaks kasutusel erinevaid mugavust tõstvaid lahendusi. Näiteks Electroluxi uuenduslik ja unikaalne ComfortLift mehhanism tõstab alumise korvi õrnalt ülespoole, mis teeb nõude masinasse asetamise ja välja võtmise mugavamaks. Bosch InfoLight aga kuvab masina ette põrandale programmi lõpuni jäänud aja ning vajadusel muu olulise info.
Euronicsi väga laia valiku hulgast leiad alati just Sinu soovidele ja nõudmistele vastava nõudepesumasina, nii saad usaldada veel ühe koduse tegevuse muretult nutika ja säästliku kodumasina hooleks ja võid nautida vaba aega oma lemmiktegevuste seltsis.
Artikli autor: Martin Soom,
Euronicsi suurte kodumasinate kategooriajuht
Räägime suurtest tehnikauudistest, mida tutvustati aasta suurimal tehnikasündmusel CES 2021
Leiame koos just Sulle sobiva lahenduse.
Vanemad telerid ja digiboksid võivad suvel jääda pildituks.