40" Full HD LED LCD TV, Sony
Specifications
40" Full HD LED LCD TV, Sony
  • 40" Full HD LED LCD TV, Sony
40" Full HD LED LCD TV, Sony
Product code: KDL40R550CBAEP Brand: Sony
Connect with great entertainment
Read more
Shipping methods Select the preferred shipping method in checkout
Specifications
  • Screen
    screen size 40" / 102 cm
    display screen type
    LED LCD
    panel resolution
    1920x1080 Full HD
    screen backlight edge
  • Functions
    Recording to USB memory stick or external HDD Yes
    connection enhancement BRAVIA Sync
  • Picture enhancement
    picture enhancement systems Motionflow XR 100Hz, 24p True Cinema, Advanced Contrast Enhancer
  • Sound
    Sound power (RMS) 10 W
    sound technology S-MASTER, Dolby® Digital
  • Interfaces
    HDMI 2x
    headphone output Yes
    optical out Yes
    LAN (network, RJ45) Yes
    USB-A 2.0
    2 pcs
    WiFi Yes
  • Dimensions
    weight
    8.7 kg
    weight without stand 8.1 kg
    width 92.4 cm
    height 58 cm
    depth 16.6 cm
    height without stand 54.6 cm
    depth without stand 6.5 cm
  • General Parameter
    energy rating
    A+
    manufacturer Sony
  • Links
Reviews
Only users who have made a purchase can rate the product.
When submitting a review, please follow the rules. Read more about leaving a review here.
There are currently no reviews.
Energy label
energy-label
Explanation:
A+The Effectiveness of the Device is Noticeable at First Sight.
Annual Energy Consumption.
Annual energy consumption in the switched-on state expressed using a measurement unit kW/h per year.
102/40
Screen Diagonal.
Diagonal of the visible part of the screen expressed in centimeters and inches.
Power consumption.
Power consumption in switched-on state expressed in W.
Switched-off state.
The given mark is displayed on TVs that have a clearly visible switch that when being set in switched-off mode switches the TV into a mode with power consumption no more than 0,01 W.
Switched-off state.
The given mark is displayed on TVs that doestn't have a clearly visible switch that when being set in switched-off mode switches the TV into a mode with power consumption no more than 0,01 W.