Klienditeenindus 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

Antud funktsionaalsuse kasutamiseks on vajalik küpsistega nõustumine

teisipäev, 28. juuni 2022

Kuidas kuuma ilmaga kodu jahedana hoida?

Eestit tabanud suvine kuumalaine paneb otsima leevendust. Jagame nippe, kuidas leitsakuga kodus paremini hakkama saada.

Pimendavad kardinad


Sulge aknad ja tõmba kardinad ette

Kuuma ilmaga toimib akna klaaspind küttekehana – lausa 76% aknale langevast päikesevalgusest muutub soojuseks. Seda on eriti tugevalt tunda uuemates hoonetes, kus klaasist pinda on palju. Siin on hea nipp tõmmata ka päevasel ajal akende ette paksemad kardinad. Kardinad peavad suure osa akna poolt võimendatavast soojusest kinni ning toa temperatuur võib langeda lausa mitme kraadi võrra.

Öösel tasub aknad lahti hoida, et jahedam õhk pääseks tuppa. Palaval päeval tuleks aga aknad kinni hoida. Siin on rusikareegel selline, et aknad tuleks kuuma õhu sisse liikumise vältimiseks sulgeda siis, kui väline õhutemperatuur tõuseb üle 25 kraadi. Öösel, kui temperatuur langeb alla 20 kraadi, tuleks seda ära kasutada ning avatud akendest lasta tuppa jahedam õhk.

Hue LED-valgustid


Vaheta hõõglambid LED-lampide vastu

Kuigi suvisel ajal kasutatakse kodus valgustust üsna vähe, võib see siiski anda üllatavalt suure panuse toa temperatuuri tõstmisesse. Nimelt muutub klassikalise hõõglambi poolt kasutatavast energiast 80% soojuseks, ning vaid 20% muudetakse valguseks. Leedlambid aga kasutavad valgustuseks ära pea kogu tarbitava energia. Just seepärast on ka leedlampide energia tarbimine hõõglambi omast kordades väiksem. Nii aitab vanade lambipirnide kaasaaegsete vastu vahetamine lisaks temperatuuri kontrolli all hoidmisele ka säästa elektriarvelt.

Tefali kuumaõhufritüür


Kodumasinate soojuseraldus kontrolli alla

Kuigi kõiki kodus aktiivselt soojust tootvaid seadmeid, nagu näiteks pliiti või külmikut me kasutamata jätta ei saa, on meie elus tihti seadmeid, mis toodavad üllatavalt palju soojust. Nii tasub alati välja lülitada lauaarvuti. Kasutamata seisva lauaarvuti protsessor, graafikakaart ning toiteplokk teevad ikka pidevalt tööd ning lähevad selle juures üsna kuumaks. Nii on võimsam lauarvuti justki pisike ahi, mille komponentide jahutid eemaldatud soojust aktiivselt tuppa kiirgavad. Arvuti juurest ära tulles selle välja lülitamine aitab hoida ruumi jahedamana ning säästab ka elektrit.

Kindlasti toob kasu ka see, kui süüa vähem kuumtöödeldavat toitu või vähendada toidu kuumutamisele kuluvat aega. Nii tasub küpsetamise või keetmise asemel segada kokku värskendav salat. Suure, pikka soojenemisaega vajava ja palju soojust kiirgava ahju asemel saab aga sooja toidu valmistamiseks kasutada näiteks palju kiiremaid ja vähem tuppa soojust kiirgavat elektrigrilli, kuumaõhufritüüri või multikeetjat.

Samuti tasub üle vaadata võimsamate seadmete toiteallikad. Sülearvutite ja ka tänapäevaste telefonide kiirlaadijad kiirgavad samuti töös päris palju soojust. Uuemad mudelid lülituvad küll automaatselt välja või säästurežiimile, kui aku on täis laetud või laadijaga midagi ühendatud ei ole, vanemad laadijad võivad siiski ka ooterežiimis olla üsna soojad ning tarbida märkamatult elektrit. Samuti võivad üllatavalt suure koguse soojust ruumi paisata aktiivsel ooterežiimil olevad mängukonsoolid.

Boneco ventilaator


Ventilaator toob leevendust

Juba pikki aastaid on populaarseks lahenduseks ventilaator. Kuigi ventilaator ei jahuta tegelikult õhku, vaid liigutab seda lihtsalt ringi, loob ventilaatori poolt suure kiirusega liigutatav õhk korraliku jahutava efekti.
 
Ventilaatoreid on saadaval väga erinevaid. On olemas nii laupealseid kui põrandamudeleid. Paljud ventilaatorid saab panna jala peal edasi-tagasi liikuma ning tihti saab reguleerida ka ventilaatori pöörlemiskiirust. Ventilaatori valikul tasub eelistada veidi kõrgema hinnaga suurema jõudlusega tiivikutega ventilaatoreid, mis pöörlevad aeglasemalt ja on nii vaiksemad. Just sellised on näiteks Boneco ja Stadler Formi mudelid.

Dyson ja Djive aga teevad ka eriti uuenduslikke labadeta ventilaatoreid, mis on ilusad ja klassikalise disainiga mudelitest ka vaiksemad.
Mitmete ventilaatorite tööd saab juhtida ka puldist ning näiteks Djive mudelid on juhitavad äpist ning ühilduvad levinud nutikodu lahendustega. On ka mudeleid, mis filtreerivad õhku ja eemaldavad sealt tolmuosakesed ja allergeenid. Samuti on saadaval USB-toitega ventilaatorid, mida saab lihtsalt kaasa võtta ja panna tööle näiteks akupangalt.

Ventilaatori jahutusefekti saab suurendada, kui juhtida ventilaatori poolt puhutav õhk läbi külma keskkonna. Seda on mugav teha näiteks plastpudelitega, mis tuleks täita kuni 2/3 ulatuses veega ning lasta sügavkülmikus jäässe. Pannes sellised „jääpudelid“ ventilaatori ette, jahutab ventilaator ümbritsevat õhku korralikult.

Delonghi portatiivne konditsioneer


Portatiivne konditsioneer jahutab tõhusalt

Kõige efektiivsem viis ruumi ajutiseks jahutamiseks aga portatiivne konditsioneer. Sellist seadet saab vajaduse tekkides liigutada erinevatesse tubadesse. Kui seda aga enam vaja ei ole, saad selle panipaika eest ära tõsta. Tuleb aga meeles pidada, et  konditsioneeri efektiivseks töötamiseks tuleb seadme soojusvaheti poolt toodetud kuum õhk ruumist välja juhtida. Selleks on kõikide portatiivsete konditsioneeridega kaasas painduv toru ning enamasti ka tänapäevaste kitsalt avatavate akendega sobituv otsik.

Konditsioneerid on tihti puldilt juhitavad, neil on taimer ning vastavalt soovile reguleeritav temperatuur. Mitmetel mudelitel on ka spetsiaalne unerežiim. Kuna konditsioneeride jahutusvõimekus on erinev, tasub kindlasti uurida, millise suurusega ruumidesse konkreetne seade sobib.

Parematel konditsioneeridel on ka niiskuse eemaldamise režiim. See on kasulik omadus, kuna just ruumi suur niiskus takistab kehal higinäärmete kaudu temperatuuri reguleerida ning nii tajume me ümbritsevat temperatuuri veelgi kõrgemana ja meie enesetunne on oluliselt ebamugavam.