Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

kolmapäev, 15. juuni 2022

Kuidas kuuma ilmaga kodu jahedana hoida?

6 lihtsat nippi, kuidas palava ilmaga kodu jahutada.

Pimendavad kardinad


Sulge aknad ja tõmba kardinad ette

Kuuma ilmaga toimib akna klaaspind küttekehana – lausa 76% aknale langevast päikesevalgusest muutub soojuseks. Seda on eriti tugevalt tunda uuemates hoonetes, kus klaasist pinda on palju. Seetõttu oleks soovitav tõmmata ka päevasel ajal akende ette paksemad kardinad. Kardinad peavad suure osa akna poolt võimendatavast soojusest kinni ning toa temperatuur võib langeda lausa mitme kraadi võrra.

Lihtne rusikareegel toa jahedamana hoidmisel on, et kui väline õhutemperatuur tõuseb üle 25 kraadi, sulge aknad. Kui temperatuur langeb öösel alla 20 kraadi, siis ava aknad ning lase tuppa jahedam õhk.

Hue LED-valgustid


Vaheta hõõglambid LED-lampide vastu

Kuigi suvisel ajal kasutatakse kodus valgustust pigem vähe, võib see siiski anda üllatavalt suure panuse toa temperatuuri tõstmisesse. Nimelt muutub klassikalise hõõglambi poolt kasutatavast energiast 80% soojuseks, ning vaid 20% muudetakse valguseks. LED-lambid aga kasutavad valgustuseks ära pea kogu tarbitava energia. Just seepärast on ka LED-lampide energia tarbimine hõõglambi omast kordades väiksem. Nii aitab vanade lambipirnide kaasaegsete vastu välja vahetamine nii temperatuuri kontrolli all hoida kui ka säästa elektrit.

Tefali kuumaõhufritüür


Kodumasinate soojuseraldus kontrolli alla

Kuigi kõiki kodus aktiivselt soojust tootvaid seadmeid, nagu näiteks pliiti või külmikut me kasutamata jätta ei saa, on meie majapidamises ka teisi seadmeid, mis toodavad üllatavalt palju soojust. Nii tasub alati peale kasutamist näiteks välja lülitada lauaarvuti. Isegi kui sa parasjagu lauaarvutit ei kasuta, teevad protsessor, graafikakaart ning toiteplokk ikka pidevalt tööd ning muutuvad kuumaks, eraldades nii tuppa soojust.

Kindlasti aitab ka see, kui süüa vähem kuumtöödeldavat toitu või vähendada toidu kuumutamisele kuluvat aega. Ahju, mis vajab pikemat soojenemisaega ja eraldab tuppa palju soojust, saab asendada elektrigrilli, kuumaõhufritüüri või multikeetjaga. Need ei vaja pikka soojenemisaega ja eraldavad seeläbi vähem soojust tuppa.

Vaata üle ka võimsamate seadmete toiteallikad. Sülearvutite ja ka tänapäevaste telefonide kiirlaadijad kiirgavad töös olles päris palju soojust. Uuemad mudelid lülituvad küll automaatselt välja või säästurežiimile, kui aku on täis laetud või laadijaga midagi ühendatud ei ole, kuid vanemad laadijad võivad siiski ka ooterežiimis olla üsna soojad ning tarbida märkamatult elektrit. Samuti võivad üllatavalt suure koguse soojust ruumi paisata aktiivsel ooterežiimil olevad mängukonsoolid.

Boneco ventilaator


Ventilaator toob leevendust

Juba pikki aastaid on ruumide jahutamisel populaarseks lahenduseks ventilaator. Kuigi ventilaator ei jahuta tegelikult õhku, vaid liigutab seda lihtsalt ringi, loob ventilaatori poolt suure kiirusega liigutatav õhk korraliku jahutava efekti.
 
Ventilaatoreid on saadaval väga erinevaid. On olemas nii laupealseid kui põrandamudeleid. Paljud ventilaatorid saab panna jala peal edasi-tagasi liikuma ning tihti saab reguleerida ka ventilaatori pöörlemiskiirust. Ventilaatori valikul tasub eelistada veidi kõrgema hinnaga ning suurema jõudlusega tiivikutega ventilaatoreid, mis pöörlevad aeglasemalt ja on nii vaiksemad. Just sellised on näiteks Boneco ja Stadler Formi mudelid.

Djive teeb ka harjatud terasest valmistatud elegantse retrodisaini ja läbipaistvate labadega ventilaatoreid, mis on tõelised pilgupüüdjad.
Mitmete ventilaatorite tööd saab juhtida ka puldist ning näiteks Djive mudelid on juhitavad äpist ja ühilduvad levinud nutikodu lahendustega. On ka mudeleid, mis filtreerivad õhku ja eemaldavad sealt tolmuosakesed ja allergeenid. Samuti on saadaval USB-toitega ventilaatorid, mida saab lihtsalt kaasa võtta ja panna tööle näiteks akupangalt.

Ventilaatori jahutusefekti saab suurendada, kui juhtida ventilaatori poolt puhutav õhk läbi külma keskkonna. Seda on mugav teha näiteks plastpudelitega, mis tuleks täita kuni 2/3 ulatuses veega ning lasta sügavkülmikus jäässe. Pannes sellised „jääpudelid“ ventilaatori ette, jahutab ventilaator ümbritsevat õhku korralikult.

Viimasel ajal on üha enam populaarsust kogunud ka 3-ühes õhupuhstaja, soojapuhur ja ventilaator. Djive Flowmate ARC Heater tagab meeldiva toatemperatuuri aastaringselt. See puhastab, soojendab ja värskendab õhku. Eriti ideaalne kodudesse, kus on vähem ruumi ning soovitakse seadet, mis täidaks erinevaid ülesandeid.

Delonghi portatiivne konditsioneer


Portatiivne konditsioneer jahutab tõhusalt

Kõige efektiivsem viis ruumi ajutiseks jahutamiseks on portatiivne konditsioneer. Seade tuleks valida vastavalt ruumi suurusele ning enne paigaldamist hoolikalt läbi mõelda konditsioneeri asukoht. Seadme efektiivseks töötamiseks tuleb soojusvaheti poolt toodetud kuum õhk ruumist akna või ukse kaudu välja juhtida. Selleks on kõikide portatiivsete konditsioneeridega kaasas painduv toru ning enamasti ka tänapäevaste kitsalt avatavate akendega sobituv otsik. Samuti tasub silmas pidada, et jahutamisel tekib kondensvesi, mis jookseb paaki, kuid pikemalt jahutamisel on vaja see eraldi anumasse juhtida.

Konditsioneerid on tihti puldist juhitavad, neil on taimer ning vastavalt soovile reguleeritav temperatuur. Electroluxi konditsioneeril on ka spetsiaalne unerežiim.

Hisense, Electorlux ja ECG konditsioneeridel on ka niiskuse eemaldamise režiim. See on kasulik omadus, kuna just ruumi suur niiskus takistab kehal higinäärmete kaudu temperatuuri reguleerida ning nii tajume me ümbritsevat temperatuuri veelgi kõrgemana ja meie enesetunne on oluliselt ebamugavam.


Jahutus ja küte ühe seadmega

Sise- ja välisseadmega konditsioneerid on tõhusad ja populaarsed jahutus ja kliimasüsteemid kodudes, kontorites ja muudes hoonetes. Seadmed on varustatud mitmete funktsioonidega, et parandada õhu kvaliteeti, energiatõhusust ning kasutusmugavust. Lisaks mugavale jahutusele, saab nendega oma kodu ka aastaringselt kütta. Valiku tegemisel aitavad Euronicsi klienditeenindajad ning saadaval on ka paigaldusteenus.