Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

esmaspäev, 18. juuli 2022

Kuidas elektritõukerattaga ohutult sõita?

Järgides mõnda lihtsat reeglit liikled elektritõuksiga alati turvaliselt ja mugavalt.

Elektritõuksiga sõitjad kandmas kiivrit

Elektritõukeratas on mugav ja äge sõiduvahend ja sellega liiklemine on lihtne ja kiire. Siiski toimub elektritõukeratastega liigagi sageli õnnetusi. Siit leiad head nipid, kuidas sõita elektritõuksiga nii, et see oleks sulle ja kaasliiklejatele ohutu ja meeldiv.

Kanna alati kiivrit
Elektritõukerattaga sõites kanna kiivrit. Peatraumad on tõukerattaõnnetustega kõige sagedamini kaasnevad vigastused ning need on ka kõige eluohtlikumad. Kiiver kaitseb pead tõhusalt kukkumise või kokkupõrke korral. Alla 16-aastastele on kiivri kandmine kohustuslik. Kontrolli ratta korrasolekut. Enne sõitu veendu, et pidurid töötavad korralikult ning kõik ratta osad on tugevalt kinni. Kui sinu tõukerattal on õhkrehvid, siis tee kindlaks, et nende rõhk on piisav ning vajadusel pumpa rehvid täis.

Ära unusta ka teisi kaitsevahendeid
Lisaks kiivrile tasub kindlasti kanda ka kindaid ja kaitseprille. Kukkumisel puudutavad tavaliselt esimesena maad käed, mis kukkumist pidurdades saavad väga suure koormuse. Pehmendustega ratturikindad kaitsevad käsi aga tõsisemate vigastuste eest. Suure kiiruse juures silma lendav putukas ehmatab ja häirib nii, et võid hetkega kaotada tasakaalu. Seepärast kasuta võimalusel piisava suurusega kaitseprille. Tihti piisab selleks ka tavalistest päikeseprillidest.

Sõida üksi
Kahekesi sõitmine võib ju tunduda lõbus, aga tegelikult on see väga ohtlik tegevus. Kahekesi sõites ületad tõenäoliselt tõukeratta kandevõimet ning ka ratta juhtimine muutub palju keerukamaks. Seepärast on elektritõuksiga mitmekesi sõitmine lausa liiklusseadusega keelatud, ning selle eest saad väga tõenäoliselt trahvi.

Kiirenda ja pidurda sujuvalt
Sõites väldi järsku kiirendamist ja äkilist pidurdamist. Nii hoiad ratta stabiilsena ja järsu kiiruse muutumise tõttu kukkumise või järsu sõidusuuna muutumise, mis võib viia tõsise õnnetuseni. Alati hoia mõlemat kätt lenksul. Nii hoiad ratta stabiilsena ja säilitad selle üle kontrolli. Mäest alla sõites aga vähenda alati kiirust, kuna allamäge liikudes kipub kiirus tõusma.

Ole ettevaatlik äärekividega
Kergliiklusteede äärtes olevad äärekivid, asfaldiaugud ja kanalisatsioonikaevud on pisikeste ratastega elektritõuksidele eriti ohtlikud. Seepärast tasub neile eriti tähelepanu pöörata ja võimalusel neid vältida. Sellistest takistustest üle sõita tuleks aga võimalikult aeglase kiirusega.

Jalakäija lähedal liigu tema kiirusega
Suure kiirusega liikuv tõukeratas on jalakäijatele üsna ohtlik. Seepärast tuleb enne jalakäijaga kohakuti jõudes aeglustada kiirust jalakäija kiiruseni. Samuti tuleb jalakäijatest mööduda piisavalt kaugelt. Nii väldid otsasõitu ja oled jalakäijatele ohutu. Ka see tähtis nõue on kirjas liiklusseaduses. Samuti tuleb ülekäigurajal sõiduteed ületades liikuma jalakäija kiirusega. Pea meeles et elektritõukerattaga tohib sõita jalgrattateel ja kõnniteel. Sõiduteel aga sõita lubatud ei ole.

Signaali anna varakult
Jalakäijatele lähenedes võib olla vajalik endast signaaliga märku anda. Tee seda alati piisavalt vara. Ootamatult kostuv vali helisignaal mõjub ehmatavalt ning segaduses jalakäija võib sulle ette hüpata. Seepärast on tähtis anda signaali aegsasti, et jalakäijal oleks piisavalt aega reageerida.

Pööra tähelepanu ümbritsevale
Sõites jälgi oma kiirust ja kohanda see alati ümbritsevate oludega vastavaks. Samuti järgi sõites alati liiklusreegleid. Pööra tähelepanu teistele liiklejatele enda ümber ning ole alati valmis ootamatusteks. Mitte kunagi ära kasuta tõukerattaga sõites telefoni või teisi vidinaid, mis hajutavad sinu tähelepanu. Tõukeratast parkides arvesta, et kõnniteel peab jalakäijatele jääma vähemalt 1.5m vaba ruumi.

Sõida ainult kaine peaga!
Ära unusta et ka elektritõukeratast juhtides oled sa sõidukijuht. Nagu teisigi sõidukeid, tohib ka tõukerattaga sõita vaid kainelt. Kahjuks juhtub väga suur osa tõukeratta õnnetustest just joobes juhtide süül. Joobes juhtimine on väga ohtlik tegu, mille eest ka karistatakse karmilt. Samuti tuleks vältida väsinuna sõitmist. Väsinud olekus väheneb oluliselt tähelepanuvõime, ning õnnetuse sattumise tõenäosus on nii palju suurem.