Klienditeenindus 651 2222

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid
Telefon (E-P 9-21):   651 2222
Kohustuslik väli

pühapäev, 2. september 2018

Päriselust parema pildiga telerid on kohal ja see on imeline (IFA2018)

Euroopa suurmimal elektroonikasündmusel tutvustasid teleritootjad oma nägemust tulevikust
On neid, kes väidavad, et telerid on juba ammu täiesti valmis ja tõelisi uuendusi ei ole neile enam tulemas. Loomulikult ei ole see tõsi ja sellega ei ole muidugi nõus ka teleritootjad, kes otsivad üksteise võidu uusi võimalusi, kuidas parandada telerite pildikvaliteeti ja pakkuda tarbijatele uusi põnevaid lahendusi. Just nende uute lahenduste võidukäik meid seekordsel Euroopa suurimal elektroonikamessil üllataski.

Ei ole kaugel aeg, kui alguses aastakümneid  mustvalget ja veidi hiljem maagilist värvilist pilti näidanud telerid asendusid õhukeste, suurema ekraaniga ja palju parema pildikvaliteediga plasmateleritega, mis omakorda tegid ruumi kergetele ja eelkäijatest palju parema pildiga LCD ja OLED ekraaniga teleritega. Selle üsna lühikese aja jooksul toimunud revolutsiooni käigus suurenes ka teleriekraanide lahutusvõime ehk teleri poolt pakutav pilt muutus tohutult palju detailsemaks. Kui esimesed plasma- ja LCD telerid olid pildi detailsuselt kineskoobist vaid veidi paremad, nägime järjest detailsemaks muutuva pildiga telereid. Loomulikult ei ütle erinevaid standardeid kirjeldavad võõrad lühendid kuigi palju, oluline on hoopis see, et enamiku praegu turul olevate telerite UHD pilt on kineskoopteleri poolt pakutavast lausa 20 korda detailsem.


Nüüd on aga käes aeg uueks hüppeks pildikvaliteedis ja viimase paari aasta jooksul tavapäraseks saanud UHD/4K telerite kõrvale on saabumas neist kaks korda teravama pildiga 8K ekraaniga telerid.

Kui esimesi 8K ekraanide prototüüpe näitas Sharp juba mitme aasta eest, siis nüüd oleme jõudnud sinna, kus lausa kolmel telerite turuliidril on olemas erineva tehnoloogiaga müügivalmis 8K ekraaniga telerid. IFA-l tutvustasid oma saavutusi nii maailma esimest 8K OLED telerit esitlev LG, lausa mitme erineva ekraani suurusega 8K QLED ekraaniga telerit näitav Samsung ja 85-tollise ekraaniga X1 8K telerit  esitlev Sony. Loomulikult on kõik kolm tootjat lisaks fantastiliselt detailsele ekraanile nendesse teleritesse koondanud oma tootearenduse absoluutse tipu, nagu väga kiired pilditöötlusprotsessorid ja pildikvaliteeti veelgi parandava tehisintellekti.

On küll tehtud uuringuid, mis väidavad, et inimese silm tegelikult ei suuda eristada UHD resolutsiooniga pildi detaile isegi üsna lähedalt vaadates, 8K ekraanist ja tavalisest vaatamiskaugusest rääkimata. Kuigi uuringud vastavad ilmselt tõele, ei muuda see aga tõsiasja, et oma silmaga vaadates on nende telerite pilt uskumatult muljetavaldav. Ükski teaduslik fakt ei saa vähendada emotsiooni, mis tekkis meil nende telerite ees seistes - „ma jäängi siia seisma ja naudin seda fantastilist pilti vähemalt õhtuni“ mõtet peast ära saada ei olnud just kerge.  Tuleb muidugi mainida, et tegemist ei ole tavapärase kaugel tulevikus müügile saabuva tehnoloogia demoga, vaid praktiliselt müügivalmis mudelitega. Lisaks näitasid üsna müügivalmis 8K telereid ka mitmed suured Hiina ja Türgi teleritootjad. 


Loomulikult tekib nüüd küsimus mida siis sellise fantastilise ekraaniga telerist vaadata?

Ei ole ju kuigi palju 8K kvaliteediga meediat – praegu ei paku sellist sisu ei tuntud voogedastusteenused nagu Netflix, ega digitaalsed filmipoed, samuti ei saa 8K meediat osta plaadil ega mälupulgal. Esimene suurem teleeetri kaudu edastatav ülekanne on Jaapani kanalil NHK plaanis teha Tokyo olümpiamängudest aastal 2020. Meie aga siin pisikeses Eestis saime alles hiljuti peale aastatepikkust ootamist HD-pildiga kodumaised telekanalid, järgmine kvaliteedihüpe meie telemaastikul toimub alles pikkade aastate pärast. Seni on meil parima pildikvaliteedi nautimiseks  aga kaks võimalust: Alustuseks suudavad kõik uued nutikad tehisintellekti kasutavad 8K telerid  tavalise videosignaali väga korralikult 8K ekraanile suuremaks võluda. Järgmiseks tulevad aga niipea kui tootjad piisavas valikus selliseid telereid pakuvad 8K meediaga turule ka kõik suuremad voogesitusteenused nagu Netflix, Amazon Prime Video ja teised.

Revolutsioon telerite pildikvaliteedis ei tähenda muidugi vaid paremat elamust kodusel filmiõhtul, vaid areng haarab endaga kaasa kogu elektroonika. Vajab ju sellise kvaliteediga video edastamine praegusest kiiremat ja stabiilsemat internetiühendust, meie arvutid, nutitelefonid ja isegi kodused digiboksid vajavad suure mahuga videofailid hoidmiseks rohkem mälu ja nende failid mängimiseks võimsamaid protsessoreid. Kui 8K meediat on piisavas koguses saadaval, ilmuvad 8K ekraanid ka meie nutiseadmetele ja arvutitele. Peagi saavad meie nutitelefonid ka 8K videot salvestavad kaamerad.  Seni ootame aga esimeste päriselust parema pildiga telerite saabumist meie kodudesse – tulevik ei ole kaugel ja see on fantastiline.