Klienditeenindus 651 2222

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid
Telefon (E-P 9-21):   651 2222
Kohustuslik väli

pühapäev, 2. september 2018

Kummalised robotid püüavad parandada meie elukvaliteeti (IFA2018)

Tulemused on aga tihti ootamatud.

Nagu igal suuremal viimase aja tehnikasündmusel tavaks, on ka septembri alguses Berliinis toimuval Euroopa suurimal elektroonika- ja kodumasinate messil IFA erilise tähelepanu all kaks märksõna - tehisintellekt ja robotid. Neid kahte üritatakse järjest aktiivsemalt rakendada meie elukvaliteedi parandamise vankri ette  ja tulemus on tihti kas kummaline, naljakas või hoopis hirmutav. Siin on kaks täiesti erinevat ja omapärast näidet sellest, kuidas püüded meie kõigi elu paremaks muuta, liiguvad mööda kummalisi radu. 
Hingav kaisurobot on üksildase unetu parim sõber.

Hollandi idufirma Somnox tutvustas magava inimese loomuliku hingamise rütmi jäljendavat vidinat. Suure oa kujulist patja meenutav „unerobot“ liigub üles-alla, imiteerides magava inimese hingamist. Integreeritud kõlarid mängivad rahustavaid loodushelisid või meditatsioonimuusikat, mida kasutaja saab nutitelefoni äpis vahetada või laadida sinna oma lemmikmuusikat.

Kuna erinevate uuringute põhjal ei maga lausa kolmandik täiskasvanutest piisavalt, on firma väitel nende eesmärgiks aidata oma klientidel saavutada lihtsalt ja mugavalt parem unekvaliteet, vähendada stressi ja suurendada õnnetunnet.  Tootja väitel on „pehme ja kallistatav“ unerobot  selleks parim lahendus, mis  aitab unetuse vastu võidelda ka neil, kes teistest meetoditest abi ei ole saanud. 
 


Malet mängiv robot tõestab edukalt, et masinad inimestelt niipea tööd ära ei võta.

Taiwani tööstustehnoloogia uuringute instituut ITRI näitas kõigi soovijatega malet mängivat (ja loomulikult pea alati võitvat) robotit. Robotit esitleti kui näidet tehisintellekti võidukäigust, kuigi me teame, et arvutid on olnud võimelised inimesi males võitma juba aastakümneid ja tegemist on lihtsalt keerulise matemaatikaga. Lisaks ei saanud robot aru, millal inimesest mängupartner on oma käigu teinud, vaid sellest tuli talle spetsiaalset nuppu vajutades märku anda. Robot tõstis võidetud nupud malelaualt kindlat ja täpselt karpi, kuid ka need liigutused olid üsna aeglased. 

Robotite ja tehisintellekti võidukäiku lihtsamate tööde tegemisel on ammu ennustatud ja muidugi ka mingil määral kardetud. Isesõitvatest autodest täisautomaatsete lao- ja logsitikasüsteemideni on piisavalt elualasid, kus masinad paratamatult inimesed välja vahetavad. Muidugi on ka terve hulk selliseid töid, mis on piisavalt ohtlikud, tüütud või lihtsalt niivõrd ebameeldivad, et nende puhul inimesta asendamist robotitega oodatakse pikkisilmi. IFA-l nähtud ülaltoodud ja ka teised, tavapärasemad lahendused näitavad aga selgelt, et tehisintellektil ja automatiseerimisel on käia veel pikk tee ning miljonite töötuks jäämist niipea siiski karta ei tasu.